کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردوسوالات

چطور فرمت یک فایل صوتی را تغییر دهیم؟

سوال:

چطور فرمت یک فایل صوتی را تغییر دهیم؟جواب:

تبدیل فایل‌های صوتی به فرمتی که هم کم‌حجم باشد و هم کیفیت لازم را داشته باشد، کار مشکلی نیست اما به علت تعدد اینکُدِرها و پسوندها کمی پیچیده به نظر می‌رسد.

اینکدر به فشرده‌کننده‌ی صدا یا ویدیو گفته می‌شود حال آنکه کانتِینِری مثل mp4، mkv برای ویدیو و کانتینر‌ی مثل mka یا m4a و حتی mp3 قدیمی، فقط پسوند فایل هستند.

ایکنودر AAC یا Advanced Audio Coding همان‌طور که نام آن مشخص است، اینکد‌کننده‌ی پیشرفته‌ی صداست و انواع مختلفی دارد. بهترین اینکدرهای این استاندارد که چندسالی است مطرح شده و جای اینکدرهای معروف mp3 را گرفته، NeroAAC و Apple AAC است. با توجه به رایگان بودن NeroAAC و کیفیت خوب آن، روش تبدیل فایل صوتی با این اینکدر را به صورت تصویری توضیح می‌دهیم.

 اینکدر NeroAAC دارای ظاهر گرافیکی نیست و کار کردن با آن کمی مشکل است اما نرم‌افزار رایگان LameXP برای استفاده از این اینکدر معرفی شده که بسیار ساده و توانمند است.

قدم اول دانلود و نصب نرم‌افزار LameXP است. دکمه‌ی پذیرفتن شرایط استفاده را فشار دهید و به مرحله‌ی بعد بروید.

اینکدر NeroAAC را از Videohelp دانلود کنید:

 LameXP در اولین اجرا، پیامی مبنی بر در دسترس نبودن اینکدر NeroAAC نمایش می‌دهد و آدرسی که باید اینکدر در آن قرار گیرد هم به صورت لینک مشخص می‌شود. روی آدرس کلیک کنید تا پوشه‌ی مربوطه در ویندوز برایتان باز شود.

پس از دانلود اینکدر NeroAAC فایل زیپ شده‌ی آن را باز کنید و هر سه فایل اجرایی را کپی کنید.

در پوشه‌ای که LameXP باز کرده، پیست نمایید.

مجدداً به LameXP بازگردید و با کلیک روی دکمه‌ی مشخص شده، از نمایش پیام در دفعات بعدی اجرای نرم‌افزار، ممانعت به عمل آورید.

پیام‌ دیگر برای بروزرسانی نرم‌افزار نمایش داده می‌شود. روی Postpone کلیک کنید تا آپدیت به فرصتی دیگر موکول شود.

از منوی فایل، Open File(s) را انتخاب کنید، البته می‌توانید فایل‌های صوتی خود را با درگ و دراپ وارد لیست تبدیل کنید.

فایل‌های انتخابی را مشخص کرده و دکمه‌ی Open را فشار دهید:

تب دوم نرم‌افزار محل فایل‌های تبدیل شده را مشخص می‌کند، آدرس مورد نظر خود را در این تب مشخص نمایید.

در تب سوم فقط تیک گزینه‌ی ایجاد لیست پخش آهنگ‌ها را بردارید چرا که احتمالاً به آن نیاز ندارید:

تب فشرده‌سازی تنظیمات مهمی دارد. ابتدا اینکدر AAC را انتخاب کنید. اگر خاموش است، نرم‌افزار را یک بار بسته و مجدداً اجرا نمایید. نوع تبدیل بهتر است VBR باشد، به این معنی که حجم فایل بسته به اینکه صدا چند کاناله باشد، انتخاب می‌شود. Quality یا کیفیت را بسته به کیفیت فایل اصلی انتخاب کنید. مثلاً عدد 0.25 یا 0.3 از نظر کیفیت صدا، با یک فایل mp3 که بیت‌ریتی بالاتر از 192 داشته باشد برابری می‌کند. در تبدیل فیلم‌هایی که صدای با کیفیتی دارند هم استفاده از 0.3 به خوبی جواب می‌دهد.

اگر موزیک شما استریو یا به اصطلاح دو کاناله باشد، عدد 0.25 به معنی بیت‌ریت حدود 64 است. نصف یک mp3 معمولی با بیت‌ریت 128. البته کیفیت صدا تفاوت بسیار کمی دارد و حتی بیشتر افراد متوجه تفاوت آن نمی‌شوند.

در تب آخر تنظیمات پیشرفته وجود دارد. در تنظیمات اینکدر NeroAAC، پروفایل HE یا LC را انتخاب کنید. اگر بیت‌ریت کمتر از 64 است و به عبارت دیگر کیفیت را کمتر از 0.25 در نظر گرفته‌اید، حالت HE بهتر است و در غیر این صورت LC بهتر است چرا که پیچیدگی کمتر دارد و راحت‌تر اجرا می‌شود. بهتر است از HEv2 استفاده نکنید چرا که کیفیت را کمی کاهش می‌دهد.

در پایان روی دکمه‌ی Encode Now! کلیک کنید و فایل‌های تبدیل شده را تحویل بگیرید.