کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردوسوالات

چطور می‌توان دو ویندوز را کنار هم روی…

سوال:

چطور می‌توان دو ویندوز را کنار هم روی یک سیستم نصب کرد؟جواب:

برای انجام این کار باید از قابلیت بوت دوگانه (Dual-Booting) یا ماشین‌های مجازی (Virtual Machine) استفاده نمایید. اما به این نکته توجه داشته باشید که نصب سیستم عامل به صورت نرمال و بدون استفاده از ماشین‌های مجازی به این معنی است که سیستم عامل نصب شده از تمامی منابع سیستمی به طور کامل استفاده می‌کند و عملکردی طبیعی را از خود به جا میگذارد که انجام اینکار در ماشین‌های مجازی تقریبا غیر ممکن است.

چنانچه هر کدام از ویندوزها را بر روی درایوی جداگانه نصب شده باشند، در زمان بوت می‌توانید با تعیین درایو مربوطه به عنوان درایو بوت، یکی از آنها را برای اجرا انتخاب نمایید. اگر دو سیستم عامل را بر روی یک درایو نصب کنید، آنگاه به صورت معمولی نمی‌توانید یکی از آن دو را در زمان بوت مشاهده کنید و تنها راه حل، استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت بوت است. پس بهتر است که هر سیستم عامل را در یک درایو نصب نمایید و زمانی که کامپیوتر را روشن می‌کنید، پس از مشاهده‌ی لیست سیستم های عامل نمایش داده شده، می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. منوی بوت زمانی قابل مشاهده است که شما بیش از یک سیستم عامل را بر روی کامپیوتر خود نصب نمایید.تنظیم کردن سیستم برای بوت دوگانه
:

وارد ویندوز اولی شده و پس از تقسیم کردن درایو اصلی ویندوز، اقدام به نصب ویندوز جدید نمایید. پس از وارد شدن به محیط نصب ویندوز جدید، درایو جدید را به عنوان محل نصب انتخاب کنید.

اگر فقط یک درایو در سیستمتان دارید، برای تقسیم کردن درایوها و مدیریت آنها میتوانید باید به Disk Management  مراجعه کنید. در ویندوز 8.1 با راست کلیک روی آیکون Start و در ویندوز 7 با راست کلیک بر روی آیکون Computer در منوی استارت و انتخاب Manage، صفحه زیر برایتان باز میشود.


درایوی که ویندوزتان روی آن نصب شده است را پیدا کنید، روی آن راست کلیک کنید و گزینه Shrink Volume را انتخاب کنید. در پنجره ای که باز میشود، در حالت ایده آل به ۵۰ گیگابایت فضای خالی نیاز دارید.اگر ظرفیت هارد دیسکتان پر شده است، امکان نصب سیستم عامل جدیدی ندارید. در تئوری ویندوز هشت به ۲۰ گیگابایت فضای خالی نیاز دارد. اما در حقیقت، داشتن ظرفیت هارد دیسک کمتر ۳۰ تا ۵۰ گیگابایت مشکل ساز میشود.


اگر ابزار Disk Management نتوانست این کار را انجام دهد، از نرم افزارهایی مثل  Acronis Disk Directorاستفاده کنید. برای دانلود این نرم افزار به اینجا مراجعه کنید.