کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردوسوالات

چه برنامه ای را برای فرمت فلش مموری و دیسک‌های…

سوال:

چه برنامه ای را برای فرمت فلش مموری و دیسک‌های رایت پروتکت شده پیشنهاد میکنید؟جواب:

برای فرمت این نوع حافظه‌ها ابتدا باید Protection آن را حذف کنیم. برای این کار روش زیر پیشنهاد میشود.


استفاده از رجیستری

بعضی از فلش مموریها دارای قفل فیزیکی هستند. در صورتی که فلش شما هم این قفل را دارد، آنرا غیر فعال کنید.

ویراشگر رجیستری را با تایپ عبارت regedit در باکس سرچ منوی استارت باز نمایید. در ویندوز8 میتوانید این کار را از طریق تایپ این عبارت در صفحه استارت انجام دهید.

HKEY_LOCAL_MACHINE را باز کنید و مسیر SYSTEM> CurrentControlSet> Control را بازکنید.

در پایین آن گزینه StorageDevicePolicies  را پیدا کنید. باید مقدار WriteProtect تغییر پیدا کند.

برای این کار روی آن دابل کلیک کنید و مقدار Value data از یک به صفر تبدیل کرده و Ok را بزنید.

اگر فولدر StorageDevicePolicies وجود نداشت، باید آن را بسازید. روی فولدر Control راست کلیک کنید، ابتدا New و سپس Key را انتخاب کنید و نام آن را StorageDevicePolicies بگذارید.

حالا روی این Key جدید که ساختید راست کلیک کنید، New و سپس DWORD value را انتخاب کنید. نام آن را WriteProtect بگذارید و مقدار آن را یک قرار دهید.

Ok را بزنید و رایانه خود را ریستارت کنید.


فرمت

حالا دیگر فلش مموری شما محافظت شده نیست. میتوانید آن را فرمت کنید. برای این کار:

روی درایو فلش مموری مورد نظرتان در My Computer راست کلیک کرده و Format را انتخاب کنید.

پنجره زیر برایتان باز میشود. گزینه Capacity بصورت اتوماتیک توسط ویندوز شناسایی میشود. Allocation unit size را در همان حالت پیش فرض گذاشته و تغییر ندهید.

اگر عجله دارید و میخواهید که سریع فرمت انجام شود، تیک Quick Format را بزنید. با این کار فضای فلش مموری شما خالی خواهد شد اما فایلهای پاک شده امکان بازیابی دارند و بعضی ویروسها هم با این گزینه پاک نخواهند شد.

و اما File systemها

FAT: فایل سیستم پایه است. کند است ولی به علت سادگی، قابلیت سازگاری بالایی دارد. سیستمها و دستگاههای زیادی از آن به عنوان پیش فرض استفاده نمیکنند.

FAT32: فضای درایو شما را حداکثر میکند. برای خواندن و نوشتن در ویندوز و مک ایده آل است. اشکال بزرگ آن، عدم پشتیبانی از فایلهای با سایز بیشتر از 4 گیگابایت و درایوهای بیشتر از 32 گیگابایت است.

exFAT: اجازه ذخیره سازی فایلهای بیشتر از 4 گیگابایت و همچنین قابلیت خواندن و نوشتن در ویندوز و OS X 10.6.5 به بعد را داراست. اگر میخواهید با دستگاه ها و سیستمهای قدیمی کار کنید، شما را دچار مشکل میکند.

NTFS: سریع است و به شما دسترسی سریع به فایلهایتان را میدهد. NTFS برای دستگاه هایی که نیاز به اجرای نرم افزارهای سنگین دارند، مناسب است. ویندوز قابلیت خواندن و نوشتن در این فایل سیستم را دارد اما OS X فقط قابلیت خواندن را داراست.