کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردومقالات

دسترسی به صفحه مدیریت روتر بدون پسورد

در صورت فراموشی پسورد چگونه به روتر خود دسترسی پیدا کنیم

روترها توسط نام کاربری و پسوردی از رابط کاربری خود محافظت می‌کنند. جایی که توسط آن می‌توان وضعیت شبکه، کنترل والدین، و پورت فورواردینگ را تنظیم کرد. همچنین امکان تغییر رمز عبور پیش‌فرض برای محافظت بیشتر در روترها وجود دارد.

اگر رمز عبور روتر خود را فراموش کرده‌اید یا روتر دست دومی خریده‌اید که رمز عبور آن را نمی‌دانید راهی برای بازنشانی این رمز عبور وجود دارد. همچنین ممکن است بتوانید حتی بدون دانستن پسورد روتر موفق به فوروارد کردن پورت‌هایتان شوید.


نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض روتر را پیدا کنید

قبل از این‌که تلاش کنید تا روتر خود را ریست کنید بهتر است نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض را امتحان کنید. در هر صورت اگر روترتان را ریست کنید نیز به این نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض نیاز خواهید داشت. چندین راه برای پیدا کردن این اطلاعات وجود دارد:

دفترچه راهنمای روتر خود را بخوانید. مدل‌های مختلف روترها، حتی آن‌هایی که توسط یک شرکت تولید شده‌اند، معمولاً نام کاربری و رمز عبور متفاوتی دارند. برای پیدا کردن این اطلاعات به دفترچه راهنمای روترتان مراجعه کنید. (اگر دفترچه راهنمای روترتان را گم کرده‌اید همیشه می‌توانید با جستجو کردن شماره مدل روتر و کلمه manual بعد از آن، دفترچه راهنمای روترتان را به صورت آنلاین پیدا کنید. یا اینکه می‌توانید فقط شماره مدل روتر و بعد از آن عبارت default password را وارد کنید.)

به دنبال برچسبی بر روی روتر بگردید. بعضی از روترها، به خصوص آن‌هایی که مستقیماً از ارائه دهنده خدمات اینترنتی‌تان تهیه می‌کنید، با چنین برچسبی به شما ارائه می‌شوند. این رمز عبور ممکن است روی برچسبی روی خود روتر چسبانده شده باشد.

نام کاربری و رمز عبور رایجی را امتحان کنید. خیلی از روترها از رمز عبور «admin» و نام کاربری خالی یا حالت برعکس آن استفاده می‌کنند. یا ممکن است هر دوی نام کاربری و رمز عبور کلمه «admin» باشد. می‌توانید لیستی تقریباً کامل از نام‌های کاربری و رمزهای عبور پیش‌فرض روترها را در RouterPasswords.com پیدا کنید.

بعد از پیدا کردن این اطلاعات سعی کنید با استفاده از آن‌ها وارد روترتان شوید، ممکن است روتر قبلاً ریست شده باشد یا رمز عبور آن هیچ وقت توسط کسی تغییر داده نشده باشد. اگر نتوانستید با نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض وارد شوید به قسمت بعدی این مقاله بروید، البته در آن قسمت نیز به این اطلاعات نیاز پیدا خواهید کرد.


ریست روتر به تنظیمات کارخانه

روترها دکمه‌ای دارند که توسط آن می‌توانید آن‌ها را به تنظیمات کارخانه بازگردانید. این بازنشانی باعث بازگشتن تمام تغییرات به حالت اول می‌شود و تمام تغییراتی که ایجاد کرده‌اید از جمله پورت‌های فوروارد شده، تنظیمات شبکه، تنظیمات کنترل والدین و رمز عبور پاک خواهند شد. و بدین ترتیب قادر خواهید بود تا دوباره با نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض وارد پنل روتر شوید اما باید کمی از وقت خود را بگذارید و تنظیماتی که قبلا انجام داده بودید را دوباره انجام دهید.

فرآیند دقیق این کار و مکان قرارگیری این دکمه برای هر روتری متفاوت است. برای دسترسی به راهنمایی دقیق در این زمینه بهتر است به دفترچه راهنمای روترتان مراجعه کنید. با این حال می‌توان گفت به صورت کلی فرآیند مشابهی را می‌توانید روی تمام روترها اجرا کنید.

اول از همه به قسمت پشتی (یا قسمت زیرین) روتر نگاه کنید. دکمه مخصوصی را خواهید دید که عنوان «Reset» کنار آن نوشته شده است. این دکمه معمولاً در سوراخی به اسم «سوراخ پین» قرار گرفته شده است تا نتوانید تصادفاً آن را فشار دهید.

برای ریست کردن روتر باید این دکمه را فشار دهید و برای مدت 10 ثانیه در همان حالت نگاه دارید. بعد از این‌که این دکمه را رها کردید روتر خودش را به تنظیمات کارخانه باز می‌گرداند و بعد از راه اندازی مجدد روشن می‌شود. اگر این دکمه در روتر شما نیز در سوراخی قرار گرفته است، برای فشار دادن آن باید از گیره کاغذی صاف شده یا یک جسم دراز و باریک دیگر استفاه کنید.

بعد از اینکه به مدت کافی این دکمه را نگاه داشتید و روتر راه‌اندازی مجدد شد می‌توانید با استفاده از نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض وارد روتر شوید.


چگونه بدون دانستن رمز عبور روتر، پورت فورواردینگ انجام دهیم

آیا فقط می‌خواهید وارد تنظیمات روتر شوید تا پورت مورد نظرتان را برای سرور، بازی یا برنامه دیگری فوروارد کنید؟ اگر اینطور است باید بدانید که برای انجام این کار نیازی به دانستن رمز عبور ندارید. این حقه همچنین برای وقتی که در حال استفاده از شبکه شخص دیگری هستید و به روتر او دسترسی ندارید مفید است.

این حقه به این دلیل قابل انجام است که بیشتر روترها از «Universal Plug and Play (UPnP)» استفاده می‌کنند. فرآیندی که به برنامه‌های سیستم‌تان اجازه می‌دهد از روتر بخواهند که پورتی را برای آن‌ها باز کند. اگر UPnP روی روترتان فعال باشد پورت مورد نظر به صورت خودکار برای برنامه باز خواهد شد.

اگر برنامه‌ای از این قابلیت پشتیبانی کند عموماً باید بتوانید تنظیمات مربوط به این قابلیت را در بخش تنظیمات و تنظیم پورت آن پیدا کنید. NAT-PMP نیز که ممکن است در همین بخش تنظیمات با آن برخورد کنید راهی دیگر برای فوروارد کردن پورت روتر است که تعداد کمتری از روترها از آن پشتیبانی می‌کنند.

اگر از برنامه‌ای استفاده می‌کنید که از قابلیت UPnP پشتیبانی نمی‌کند نگران نشوید. می‌توانید با استفاده از برنامه‌ای مانند «UPnP PortMapper» به سرعت پورت‌های مورد نظر خود را فوروارد کنید.

بعد از بازنشانی تنظیمات روتر می‌توانید با استفاده از نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض وارد روتر شوید و با استفاده از رابط کاربری آن رمز عبورتان را تغییر دهید.

منبع

نظرات خوانندگان