کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردومقالات

پرسش و پاسخ در مورد اندروید 6

نسخه‌ی جدید اندروید 6 مارشملوی گوگل، دارای قابلیت‌های جدیدی است. در این مقاله با پرسش‌ها و پاسخ‌های مختلف، این امکانات جدید را بررسی خواهیم کرد.

گوگل ورود اندروید 6 مارشملو را به همراه دو گوشی جدید نکسوس اعلام کرد و سپس بر اساس برنامه زمانبندی شده، این نرم افزار جدید را بر روی دستگاه‌های نکسوس  پیاده نمود.


ویژگی‌های مهم و جدید اندروید 6 چیست؟

خب این یک سوال مهم و اساسی است. 5 چیز وجود دارد که به نظر من جزو ویژگیهای اصلی اندروید مارشملوست:

1) قابلیت Google Now on Tap: این یک بافت ارتباطی جدید است که تمامی دستگاه‌های اندرویدی را با استفاده از هوش مصنوعی گوگل به هم مرتبط می‌سازد. کافیست کلید هوم را گرفته و نگه دارید تا بتوانید اطلاعات متنی مرتبط با  چیزی که بر روی صفحه نمایش وجود دارد را دریافت کنید.

2) استقامت بهتر: مارشملو می‌تواند مصرف انرژی شما را به صورت هوشمند مدیریت کند بنابراین دستگاه می‌تواند در هر شارژی بیشتر به کار خود ادامه دهد. اولا، زمانی که گوشی یا تبلت شما از شارژ خارج شده باشد، اندروید 6 با صفحه نمایش خاموش وارد حالت خواب می‌شود. سپس دستگاه به صورت دوره ای و مرتب روشن  می‌شود تا برنامه ها با هم سینک شوند و اعلان‌های مهم را نیز بتوانید دریافت کنید. علاوه بر موارد ذکر شده، مقدار مصرف انرژی در آن به شدت کاهش می‌یابد. همچنین مارشملو برنامه‌هایی که به صورت مکرر استفاده نمی‌شود را شناسایی می‌کند و آن‌ها را از انجام کارهای اضافی در پس زمینه باز می‌دارد همین موضوع نیز می‌تواند عمر باطری را افزایش دهد.

3) مجوز‌های بهتر: آیا می‌دانید چه زمانی یک اپلیکیشن جدید اندرویدی نصب کرده اید؟ آیا شما نیز از دست لیست بزرگ مجوزها خسته شده اید؟ در مارشملو، برنامه ها (حداقل آنهایی که به درستی توسط توسعه دهندگان‌شان به روز رسانی می‌شوند) زمانی که می‌خواهند از چیزی استفاده کنند، درخواست مجوز می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود این کار کمتر گیج کننده و خسته کننده باشد و همچنین به شما اجازه می‌دهد به صورت انتخابی مجوزهایی را رد کنید. مثلا شما می‌خواهید از توییتر استفاده کنید ولی نمی‌خواهید کسی به تصاویر شما دسترسی داشته باشد. همچنین در اندروید 6 می‌توانید به آسانی مجوزهایی را که برای هر برنامه صادر کرده اید ببینید و هر زمانی که خواستید آنها را با نیازهای خود تطبیق دهید.

4) پشتیبانی از اثر انگشت: اگرچه بیشتر شرکت‌های سازنده پشتیبانی از اثر انگشت مخصوص خود را در دستگاه‌های اندرویدی اضافه می‌کنند اما با وجود اضافه شدن این قابلیت به عنوان بخشی از خود پلتفرم، این پشتیبانی می‌تواند برای دستگاه‌های بیشتری در دسترس باشد. سیستم اثر انگشت اندروید 6 به شما اجازه می‌دهد از اثر انگشت خود برای احراز هویت در موارد مختلف استفاده کنید.

5) USB نوع Cمیکرو یو‌اس‌بی‌های قدیمی با نوع جدید و بهتری از USB ها جایگزین شده است. اندروید 6 راه را برای استفاده از USB نوع C برای شارژ کردن هموار کرده است. استفاده از این USB برگشت پذیر است بدین معنی که شما می‌توانید کابل‌ها را در هر دو صورت متصل کنید. این گزینه ارتباط امن‌تر و انتقال داده‌ی سریع‌تری را امکان پذیر می‌کند. معمولا فرآیند شارژ کردن زمانی که دستگاه جدید با شارژر موجود به درستی کار نمی‌کند آزاردهنده خواهد بود ولی در این مورد به من اعتماد کنید. تغییرات بزرگ و خوبی در این مورد انجام شده است.


این تغییرات چه تاثیر بر روی استفاده‌ی روزمره داشته است؟

گذشته از ویژگی‌های گسترده‌ی آن، مارشملو بهبودها و تغییرات خوبی داشته است که می‌تواند تاثیر خوبی بر روی استفاده‌ی روزمره ‌ی شما داشته باشد. برخی از این تغییرات عبارتند از:

کنترل حجم صدای بهتر و کمتر گیج کننده: کنترل حجم صدای موجود در Lollipop  در مارشملو میلیون‌ها بار بهتر شده است. زمانی که شما بر روی دستگاه خود دکمه ی افزایش و یا کاهش صدا را فشار می‌‌دهید، یک اسلایدر ساده ی زیبا برای شما به نمایش در می‌آید که می‌توانید از آن استفاده کنید. آیا می‌خواهید حجم صدای موسیقی و یا هشدارهای خود را نیز تغییر دهید؟ انجام این کار نیز ساده و آسان است. کافیست پیکان کوچک موجود در اسلایدر را فشار دهید تا وارد یک کنترل جداگانه برای این موارد شوید.

بازگشت حالت بی صدا : آیا می‌خواهید صدای کل دستگاه به جز هشدارها را قطع کنید؟ در اندروید 6 حالت بی‌صدای حساس دوباره به سیستم عامل اضافه شده است. شما می‌توانید حجم صدای خود را به هر نحوی که خواستید کاهش دهید. 

حالت Do Not Disturb بسیار ساده و آسان: به عنوان بخشی از سیستم کنترل حجم صدا، سیستم پیچیده‌ی Priority Notification در اندروید Lollipop معرفی شد که اکنون در مارشملو به حالت Do Not Disturb تغییر نام داده است. این سیستم قابلیت‌های مستقل خود را دارد و از اسلایدر اصلی حجم صدا جدا شده است. حالا در این سیستم شما می‌توانید گزینه های مختلفی داشته باشید. شما‌ می‌توانید انتخاب‌های خاص خود را داشته باشید مثلا می‌توانید از بین گزینه های total silence ، alarms onlyو priority only بر اساس نیاز خود یکی را انتخاب کنید.

انتخاب بهتر متن: در مارشملو انتخاب متن دقیق‌تر و سریع‌تر شده است. همچنین در این نسخه، دستوراتی مانند کپی و Paste در تولبار شناور کنار متن انتخابی نیز گنجانده شده است. همچنین در آن گزینه های مکمل دیگری مانند اشتراک نیز وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد هر قسمتی از متن را در نرم افزار و یا سرویس‌های مختلف قرار دهید.

ترجمه‌ی متن جهانی: اگر اپلیکیشن گوگل ترنسلیت را در دستگاه خود نصب کرده باشید، مارشملو به شما اجازه می‌دهد هر زمانی که متنی را انتخاب کردید آن را به آسانی ترجمه کنید. برنامه های دیگر نیز قادر خواهند بود فعالیت‌های سفارشی را به منوی متن انتخابی اضافه کنند. بنابراین به مرور زمان شاهد گزینه های بیشتری خواهیم بود.


در مورد ظاهر مارشملو چه تفاوت‌هایی نسبت به نسخه های قبلی صورت گرفته است؟

اگر بخواهیم صادق باشیم، باید بگویم تمامی تغییراتی که در ظاهر مارشملو ایجاد شده است بسیار جزئی است. در مورد رابط کاربری هسته‌ی آن تقریبا متوجه تغییرات بزرگی نخواهید شد. در واقع، تغییرات برجسته همان تغییراتی است که در نسخه‌های قدیمی نیز شاهد آن بوده ایم. به عبارت دیگر، Google Now Launcher که صفحه نمایش اصلی گوگل برای دستگاه‌های نکسوس بوده و برای سایر دستگاه‌ها نیز قابل دانلود است، در مارشملو دارای کشوی اپلیکیشن پیمایش عمودی با  قابلیت پرش سریع است. همچنین در آن توانایی جستجوی مجموعه‌ی برنامه‌ها وجود داشته و یک نوار حاوی برنامه‌های پیش بینی شده در بالای کشو قرار گرفته است.

فراتر از آن، لانچر دارای یک نوار جستجو با قالب جدید در بالای صفحه نمایش اصلی  و یک رابط کاربری جدید متحرک است. این رابط کاربری متحرک زمانی که شما دستورات صوتی خود را قرار می‌دهید ظاهر خواهد شد. برنامه ی Google now اصلی نیز ظاهر جدیدی پیدا کرده است. در مارشملو، صفحه نمایش قفل پیش فرض اندروید، دارای فونت پر رنگ و زیبایی برای زمان و تاریخ شده است. شماره گیر تلفن در گوشه پایین سمت چپ نیز جای خود را به یک میانبر ورودی صدای مناسب داده است.

در تبلت‌ها نیز پنل باریک اعلان‌ها که در مرکز صفحه نمایش همیشه حضور داشت، در مارشملو به صورت Pop up شده است و تنها زمانی که به آن نیاز داشتید می‌توانید از آن استفاده کنید.


خب مارشملو تقریبا شبیه نسخه ی 5.2 است تا یک تغییر کلی، آیا واقعا همین گونه است؟

تقریبا درست است. گوگل همیشه انتشار نسخه های اصلی و کامل خود را برای پلتفرم های بزرگ‌تر نگه می‌دارد.  این پلتفرم‌ها همان‌هایی هستند که علاوه بر تغییرات ظاهری، تغییرات داخل دستگاه‌ها نیز در آن‌ها رخ می دهد. در این میان نیز در دوره های مختلف، گوگل تغییرات و بهبودهایی را در نسخه‌های قبلی خود انجام می‌دهد. چه این نسخه یک نسخه ی کامل اندروید 6 باشد و چه اندروید 5.2، باز هم می‌توان گفت قابلیت‌های خوب و قابل قبولی به آن اضافه شده است.


اما هنوز چیزهای زیادی وجود دارد که می‌توان به عنوان مزایای آن عنوان کرد، اینطور نیست؟

بله حق با شماست. اما در مارشملو نیز اتفاقات کوچک زیادی رخ داده است که بسیار مهم می‌باشد. برخی از این تغییرات عبارتند از:

بکاپ گیری  و بازیابی بهتر:Lollipop تغییرات زیادی در فرآیند نصب دستگاه‌های اندرویدی جدید ایجاد کرد اما مارشملو توانست به این تغییرات سرعت ببخشد. زمانی که شما برای اولین بار وارد گوشی و یا تبلت خود می‌شوید و در آن ثبت نام می‌کنید، اندروید6 به شما اجازه می‌دهد تمامی اکانت‌ها، اپلیکیشن‌ها و داده‌های خود را از هر دستگاهی وارد دستگاه خود کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که فعالیت خود را در هر دو دستگاه تایید کنید و همه چیز به طور خودکار انجام می‌شود (همچنین می‌توانید اکانت خود را به صورت دستی تنظیم کنید و سپس برنامه‌هایی که باید بازیابی شوند را انتخاب نمایید). مارشملو همچنین به کاربر اجازه می‌دهد دسته ای از انواع جدیدی از داده ها را بازیابی کند.

تنظیمات ساده و در عین حال قدرتمند برنامه ها: زمانی که وارد بخش برنامه‌های تنظیمات سیستم اندروید می‌شوید، مارشملو لیست واحدی از تمامی موارد نصب شده بر روی دستگاه را ارائه خواهد داد. هر کدام از برنامه‌های موجود را که دوست داشتید انتخاب کنید تا بتوانید به گزینه های آن دسترسی یابید. این گزینه بسیار سریع‌تر و کاربر پسندتر از قبل شده است. این گزینه ها شامل مواردی همچون مصرف داده‌، مصرف باطری و مصرف حافظه‌ی برنامه به همراه مجوزهای دسترسی آن می‌باشد.

دستورات صوتی مبتنی بر برنامه: اندروید 6 این امکان را برای کاربران فراهم کرده است تا بتوانند دستورات صوتی مخصوص خود را به عنوان بخشی از سیستم کنترل صوتی جهانی گوگل اضافه کنند. اگرچه زمانی برای درک  نوع دستورات صوتی نیاز است اما این پتانسیل را دارد که بتوان دامنه‌ی این موارد را افزایش و توسعه داد.  

به اشتراک گذاری مستقیم: توانایی اشتراک آسان محتوا بین اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های مختلف، قابلیت عالی اندروید است. در مارشملو، این قابلیت با اشتراک مستقیم بسیار بهتر شده است. این ویژگی به کاربر اجازه می‌دهد چیزی را به طور مستقیم با یک مخاطب خاص و یا در یک مکالمه‌ی خاص در یک برنامه به اشتراک بگذارند. مثلا شما می‌توانید به طور مستقیم لینکی را بین کروم و مکالمات Hangouts انتقال دهید. این مورد نیز یکی از مواردی است که نیاز به تلاش بیشتر توسعه دهندگان دارد.

پشتیبانی بهتر برای ذخیره سازی خارجی: اندروید و کارتهای SD تاریخچه‌ی طولانی و پیوسته ای دارند. اما در اندروید 6.0 با کارتهای SD مانند یک خاصیت توسعه‌ای رفتار می‌شود. این بدین معنی است که شما می‌توانید برنامه‌ها و سایر داده‌های خود را بر روی یک کارت خارجی ذخیره کنید.


امنیت این نسخه چه تغییری کرده است؟

در این نسخه شاهد تغییرات امنیتی مختلفی هستیم. مثلا اثر انگشتی که قبلا در موردش صحبت کردیم یکی از این موارد است. اما یکی از مسائل امنیتی مهم در اندروید ، اضافه شدن یک سیستم بوت تایید شده است که در آن  نرم افزار دستگاه شما بررسی شده و اگر تغییرات و دستکاری‌هایی ایجاد شده باشد، اطلاع رسانی می‌گردد.


عملکرد مارشملو چگونه است؟ آیا دستگاه‌های مارشملویی سریع تر هستند؟

بله البته. مگر ممکن است ارتقا به یک نسخه‌ی جدیدتر با بهبود در عملکرد همراه نباشد؟ مارشملو عملکرد بهتری در اجرای برنامه ها داشته و سربار حافظه‌ی کمتری برای اجرای سریع تر چند برنامه با هم دارد. همچنین در این نسخه حروف‌چینی و رندر کردن متن‌ها نیز بهتر شده است.


آیا تغییرات جدیدی در مورد اتصالات در مارشملو ایجاد شده است؟

جواب این سوال کمی خسته کننده است اگر حوصله خواندن آن را ندارید بهتر است از این بخش عبور کنید.  اندروید 6.0 از قابلیت‌هایی همچون استایلوس بلوتوث، یک بلوتوث کارآمدتر با مصرف انرژی کمتر برای تمامی نیازهای اسکن، یک هات اسپات 2.0 بهبود یافته با قابلیت پشتیبانی از فرکانس 5 گیگاهرتز، پشتیبانی از بلوتوث SAP و پشتیبانی کامل MIDI برای دستگاههای موسیقی پشتیبانی می‌کند.


چه زمانی می‌توانم از مارشملو در گوشی هوشمند و یا تبلت خود استفاده کنم؟

به طور معمول، هر کارخانه‌ی سازنده ای ارتقای گوشی ها و تبلت های خود را برای نسخه های جدید فراهم می‌کند. و برخی از این کارخانه ها و شرکت‌های سازنده در این زمینه پیشگام بوده و بهتر عمل می‌کنند.

در لیست زیر گوشی‌هایی که از مارشملو پشتیبانی می‌کنند را می‌بینید.

  • گوگل هم اکنون به کارگیری اندروید 6 در گوشی‌های نکسوس 5، نکسوس 6، نکسوس 7، نکسوس 9 و نکسوس پلیر را آغاز کرده است.
  • شرکت HTC نیز گفته است که مارشملو را در گوشی وان M9 و  وان M8 خود در سال 2015 به کار خواهد گرفت. این شرکت همچنین اعلام کرده است که قصد ارتقای One M9+, One E9, One E9+, One ME, One E8, One M8 Eye, Butterfly 3, Desire 826, Desire 820, and Desire 816  خود را به اندروید 6 دارد.
  • موتورولا نیز اعلام کرده است که به زودی ارتقای دستگاه‌های خود را آغاز خواهد کرد. 2015 Moto X Pure Edition, 2015 Moto X Style, 2015 Moto X Play, 2015 Moto G, 2014 Moto X Pure Edition (U.S. model), 2014 Moto X (Latin America, Europe and Asia models), 2014 Moto G, 2014 Moto G with LTE, Droid Turbo, 2014 Moto Maxx, and 2014 Moto Turbo  لیستی است که توسط این شرکت اعلام شده است.  
  • سونی اعلام کرده است که در حال کار بر روی ارتقای دستگاه‌های Xperia Z5, Xperia Z5 Compact, Xperia Z5 Premium, Xperia Z4 Tablet, Xperia Z3+, Xperia Z3, Xperia Z3 Compact, Xperia Z3 Tablet Compact, Xperia Z2, Xperia Z2 Tablet, Xperia M5, Xperia C5 Ultra, Xperia M4 Aqua, and Xperia C4 است.


آیا تمامی قابلیت های ذکر شده بر روی تمامی گوشی ها قابل مشاهده است؟

لزوما چنین نیست. برخی از این قابلیت‌ها بسیار به سخت افزار وابسته اند. مثلا پشتیبانی از اثر انگشت و پشتیبانی از USB نوع C از این موارد است. علاوه بر این، طبیعت باز اندروید بدین معنی است که تولید کنندگان می‌توانند نرم افزارهای خود را به روش‌های مختلف اصلاح کنند و مهر شخصی خود را بر روی آنها قرار دهند. اگر می‌خواهید از نرم افزاری که توسط گوگل طراحی شده است استفاده کنید، دستگاه نکسوس گوگل انتخاب خوبی خواهد بود. دستگاه‌های ساخت شرکت موتورولا نیز می‌تواند انتخاب دیگری باشد. سایر تولید کنندگان نیز کارهای خود را انجام می‌دهند، که می‌تواند خوب یا بد باشد. اما آنها همیشه شامل موارد پیشنهادی گوگل نخواهند بود.  شما باید در انتخاب محصولات دلخواه خود دقت کافی را داشته باشید.

منبع

نظرات خوانندگان