کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردومقالات

رمزگذاری روی هارد دیسک

یک فولدر رمزدار شده به تنهایی برای اکثر کاربران خوب است، اما یک درایو کاملا رمزدار شده قوی­ترین امنیت را ایجاد می­‌کند. ویندوز می‌­تواند بیت­‌های فایل رمزدار شده را در مکانی مثل swap file قرار دهد. یک دزد وقت ندارد تا آن را پیدا کند، اما یک هکر ماهر، با انگیزه و مجهز می‌تواند. اما برای داشتن امنیت باید هزینه کرد. رمزگذاری کل درایو باعث آسیب دیدن کامپیوتر می‌­شود. اول از اطلاعات رمزگذاری نشده یک پشتیبان تهیه کنید. سپس برنامه‌ای که برای بازگردانی پشتیبان مورد استفاده است و برنامه‌ای که در صورت شکست خوردن عملیات رمزگزاری استفاده می‌کنید را در دسترس داشته باشید. این همه‌ی کاری که باید بکنید نیست. اگر کامپیوتر یا هارد درایو شما آسیب ببیند، شانس موفقیت در برگرداندن فایل­‌های گمشده به طور قابل توجهی افت می­کند. اگر پیشگیری­‌های مناسب را انجام ندهید، حتی نصب دوباره ویندوز هم کارساز نیست و می­تواند فایل‌­های شما را غیر قابل دسترس کند. اگر از ویندوز هفت Ultimate یا Enterprise یا ویندوز هشت Pro یا Enterprise استفاده می­کنید، می‌­توانید از BitLocker استفاده کنید که با این ورژن­های ویندوز همراه است. اما باید نسبت به کاری که می‌کنید آگاهی داشته باشید و روند آن را بلد باشید. (آموزش کامل BitLocker در وبسایت گردو)

در محیط‌هایی مثل شرکت‌ها که دپارتمان IT مسئول رمزگذاری است، BitLocker بهترین انتخاب است. وقتی کاربری که اجازه دسترسی دارد با نام کاربری و رمز عبور خود وارد ویندوز می‌شود، به فایل‌ها دسترسی دارد. می‌توان گفت کاربر دیگری که این دسترسی برای وی تعریف نشده است حتی متوجه نبود برخی درایوها نمی‌شود.

علاوه بر این، وقتی نیاز داشته باشید که دوباره ویندوز نصب کنید، یا فایل­‌ها را دوباره ذخیره کنید، به کلید دیجیتالی ویژه‌­ای نیاز دارید که در زمانی که درایو را رمزگذاری کردید ایجاد شده است. این کلید باید در جای دیگری ذخیره شده باشد و باید بدانید که آن را در کجا پیدا کنید. اینجاست که نقش دپارتمان IT معلوم می­‌شود.

برنامه‌های رمز‌گذاری ثانویه سر راست‌تر هستند. به این صورت که هربار سیستم را روشن می‌کنید، درست قبل از بالا آمدن ویندوز باید یک پسورد وارد کنید. چون این کار هر روز انجام می‌شود، احتمال فراموش کردن و گم کردن پسورد خیلی کاهش پیدا می‌کند.

برنامه VeraCrypt منبع باز و رایگان است. شاید ویزارد طولانی‌ای برای رمزگذاری روی درایو داشته باشد اما کار با آن ساده و قابل درک است و شما را درگیر تنظیمات پیچیده نخواهد کرد.

اما این برنامه محدودیت هم دارد. برای مثال، روی کامپیوترهای شخصی که از GUID partition table جدیدتر استفاده می­‌کنند کار نمی­‌کند.

انتخاب­‌های شما، متاسفانه، محدود هستند.

دانلود VeraCrypt از گردو

منبع

نظرات خوانندگان

network hacking
۳ بهمن ۱۳۹۴ ۱۳:۵۸:۱۲
نرم افزار TrueCrypt هم این قابلیت رو دارد حتی به نظر من بهترم هست