کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردومقالات

آیا واقعاً نیاز است برای کامپیوترتان کارت صدا بخرید؟

اگر فقط یک چیز باشد که طرفداران موسیقی عاشق آن‌اند، کیفیت صدای بهتر است. صدای بدون خش، با کیفیت و طبیعی عالی است. متاسفانه از آن‌جایی که در جهان دیجیتالی زندگی می‌کنیم باید با چیز‌هایی مثل «تداخلات الکتریکی» کنار بیاییم. که باعث ایجاد این سوال می‌شود، آیا واقعاً نیاز دارید که یک کارت صدا برای کامپیوترتان بخرید؟


تجربه صوتی روی کامپیوترهای شخصی

ما نیز قبول داریم که صحبت در مورد تجربه صوتی روی کامپیوترهای شخصی به اندازه صحبت در مورد کارت‌های گرافیکی Titan X به همراه SLI و تنظیمات سه مانیتوری با مانیتور 4K هیجان‌انگیز نیست، اما حقیقت این است که تجربه صوتی بخش بزرگی از هر تجربه چندرسانه‌ای روی سیستم شما است. این تجربه فقط محدود به طرفداران موسیقی یا طرفداران بازی‌های کامپیوتری نمی‌شود، بلکه همه از شنیدن موسیقی خوب لذت می‌برند و دلیلی ندارد که به یک تجربه متوسط بسنده کنید.


ساختار کامپیوترهای شخصی

یک کامپیوتر شخصی جای خوبی برای قرار دادن قطعات صوتی نیست. می‌پرسید چرا؟ خب همان‌طور که گفتیم ما در جهان دیجیتال باید با خیلی از تداخلات الکتریکی کنار بیاییم و کلی از این مشکلات تداخلی در داخل کیس یک کامپیوتر شخصی وجود دارد.

قطعات مختلفی داخل کامپیوترهای شخصی وجود دارند که همه‌شان نیز با استفاده از برق و الکتریسیته کار می‌کنند، بعضی از آن‌ها شامل مادربرد، دیسک سخت و کارت گرافیک می‌شوند، و قطعاً هر کدام از این قطعات، از راه‌هایی، باعث ایجاد تداخلات الکتریکی می‌شوند.


تداخل الکتریکی دشمن شماست

این تداخل الکتریکی به قسمتی که کارت صدایتان را در آن‌جا قرار می‌دهید نفوذ خواهد کرد و به عنوان صداهای «هیس» مانند یا انواع خش‌ها خود را نشان خواهد داد. البته ناگفته نماند که صنعت کامپیوتر در این زمینه پیشرفت‌هایی نیز داشته است. در واقع کارت‌های صوتی در سال‌های اخیر خیلی بهتر از روزهای اولیه آن شده‌اند. اما هیچ‌کدام از این پیشرفت‌ها باعث این نشده است که بتوانیم صدا را بدون تداخل داشته باشیم.


راه حل چیست؟

خب، راه حل این مشکل در واقع آسان است. از آن‌جایی که نمی‌توانید کارت صدا را داخل کیس قرار دهید آن را بیرون قرار دهید. بله، قطعاتی وجود دارند که به صورت اکسترنال به کامپیوترتان وصل می‌شوند. قطعاتی با نام‌های DAC و Amp.

اما قبل از این که پیشروی کنیم سوال اصلی این است، آیا واقعا به یکی از این‌ها نیاز دارید؟


نیازهای خود را بدانید

اول از همه باید بدانید که این قطعات مجلل اکسترنال فقط در صورت داشتن دستگاه‌های صوتی رده‌بالا مفید خواهند بود. پس ابتدا به قطعات فعلی‌تان نگاه کنید. آیا هدفونی 50 دلاری دارید یا یک نوع 200 دلاری که در همان نگاه اول حسادت همه را بر می‌انگیزد؟ اگر جواب شما گزینه اول است پس همین حالا دست از خواندن این متن بکشید ولی اگر جواب دیگری دادید به خواندن ادامه دهید.


بررسی عمیق‌تر

اصلاً DAC ها چه هستند؟ این کلمه مخفف عبارت مبدل دیجیتال به آنالوگ است و کاری که می‌کنند در واقع بسیار جالب است. این دستگاه‌ها سیگنال‌های دیجیتال که کامپیوترها قادر به درک آن هستند (ترکیب‌هایی از 0 و 1) را به صدایی که ما انسان‌ها قادر به درک آن باشیم (امواج صوتی) تبدیل می‌کنند.

بله این همان اتفاقی است که به صورت خودکار درون کامپیوتر شما نیز رخ می‌دهد اما از آن‌جایی که (بله) تداختلات الکتریکی وجود دارد صدای خروجی هنگام استفاده از DAC بسیار بهتر است. همچنین بیشتر DAC ها به همراه جعبه‌هایی محتوی آمپلی فایر می‌آیند که بر خلاف قطعات صوتی درونی سیستم می‌توانند صدای خروجی را بهینه‌تر تنظیم کنند.

اگر بتوانید این تجهیزات را با هدفون‌هایی رده‌بالا ترکیب کنید صدایی که می‌شنوید فوق‌العاده خواهد بود. نحوه کار آمپلی فایر نیز همین است، کارکرد اصلی این دستگاه این است که سیگنال صدای خروجی را بهینه کند و خروجی تمیزتری را هنگام تبدیل سیگنال دیجیتال به آنالوگ تحویل دهد.

کارت‌های صدا نیز به طرز مشابهی کار می‌کنند و معمولاً یک آمپلی فایر درونی دارند، مگر اینکه نوع رده‌بالایی از این محصولات باشند که در استودیوها و به همراه قطعات رده‌بالای دیگر استفاده می‌شوند که کاربران معمولی مثل من و شما نیازی به دانستن آن‌ها نداریم.


همه این‌ها یک کار می‌کنند؟

شاید در ذهن‌تان این سوال پیش آمده باشد که چرا باید این همه نام برای دستگاه‌هایی که همه یک کار را انجام می‌دهند وجود داشته باشد؟ خب تفاوت اصلی این است که کارت‌های صدا با نرم‌افزاری مخصوص سخت‌افزار خود کار می‌کنند. همچنین پورت‌های ورودی و خروجی بیشتری دارند که آرزوی هر طرفدار موسیقی است. همچنین کابل ندارند چون یک قطعه داخلی‌اند، اما این به آن معنا نیز هست که به مشکل اصلی‌مان که می‌خواستیم از آن فرار کنیم بر می‌گردیم، تداخل الکتریکی.


صدای مرا بشنوید

به صورت خلاصه فهمیدیم که آمپلی فایرهای اکسترنال و DAC ها مشکلات کارت‌های صدای داخلی را ندارند و کار خود را به خوبی انجام می‌دهند. همچنین بیشتر آن‌ها حتی به هیچ درایوری نیاز ندارند و همان که به سیستم متصل شوند می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

فقط خودتان می‌توانید تشخیص دهید که هنگام بازی کردن یا گوش دادن به یک موسیقی تداخلات الکتریکی باعث کاهش افت صدای سیستم‌تان شده است یا نه. و فقط خودتان هستید که می‌توانید تصمیمات بی‌طرفانه‌ای در این مورد بگیرید. اما اگر به صدا که می‌رسد همه چیز برایتان کاملاً‌ جدی می‌شود، پیشنهاد می‌کنیم DAC و آمپلی‌فایر را امتحان کنید.

منبع

نظرات خوانندگان