کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردومقالات

وقتی دیسک گیر می‌کند و درایو هم باز نمی‌شود

ممکن است علت این باشد که دیسک گیر کرده و شاید هم درپوش درایو گیر کرده باشد. پیش از هرکار دیگر این چند روش ساده را امتحان کنید.

بعضی اوقات پیش می‌آید که یک دیسک مهم و با ارزش درون درایو به دام می‌افتد و درش به هیچ وجه باز نمی‌شود. همین موقع‌ هاست که از خود می‌پرسیم چرا هنوز هم از یک درایو نوری استفاده می‌کنم، اما باید گفت حتی با این وجود هم آنها مفید و به درد بخور هستند.

وقتی که درایو گیر می‌کند و در آن باز نمی‌شود، برای نجات دادن دیسک و نجات دادن درایو باید روش‌هایی ساده اما کارآمد را تست کنید. پس وقتی که دکمه جلویی درایو را فشار دادید اما اتفاقی نیافتاد، به توصیه‌های ما عمل کنید.

احتمال اول این است که شاید خود دکمه خراب شده باشد. پس از راه ویندوز به درایو بگویید که باز شود. برای اینکار روی آیکون درایو واقع در My Computer راست کلیک کرده و گزینه Eject را انتخاب کنید.

اگر این شیوه هم جواب نداد، احتمالا برنامه‌ای در حال اجرا است که از دیسک استفاده می‌کند. چند برنامه معروف و شناخته شده را ببندید. اگر اینکار مشکل را حل نکرد، همه برنامه‌ها را ببندید.

یا بهتر از همه، سیستم را ریستارت کنید. برای اینکه بهترین فرصت برای خارج شدن دیسک را از دست ندهید، به محض اینکه سیستم شروع به بالا آمدن کرد و درست قبل از بارگذاری سیستم عامل، مجددا دکمه Eject روی درایو را فشار دهید.

اگر این مورد هم جوابگو نبود، می‌شود نتیجه گرفت مشکل از ویندوز نیست. اما مسلما مشکلی در جای دیگر وجود دارد.

این بار سیستم را خاموش (Shut Down) کنید، اما روشنش نکنید. یک سوزن نسبتا ضخیف با طول مناسب پیدا کنید. اگر با دقت به قسمت جلویی درایو نگاه کنید یک سوراخ کوچک روی آن خواهید دید. معمولا یک ورودی هدفون‌ هم بر روی بعضی درایوها وجود دارد که با علامت خاصی مشخص شده است، در این صورت سوراخ کوچکتر مورد نظر ماست.

در حالی که سیستم خاموش است، با کمک سوزن در درایو را باز کنید. اینکار فقط قفل در را باز می‌کند و باید با احتیاط و به آرامی در را به بیرون بکشید. احتمال اینکه دیسک در داخل درایو تکان خورده و گیر کرده باشد وجود دارد. بهتر است با حوصله و احتیاط زیاد دیسک را تکان داده و خارج کنید، بدون اینکه صدمه‌ای به دیسک یا درایوتان برسد.

اگر مدام مجبور به استفاده از روش سوزن می‌شوید باید گفت که عمر مفید درایوتان به پایان رسیده است، بهتر است عوضش کنید.

 

منبع

نظرات خوانندگان