کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردومقالات

حافظه‌خوار اندروید را بیابید

چگونه بفهمیم که چه چیزی فضای دستگاه اندرویدی ما را اشغال کرده است؟

شما با گوشی اندرویدی‌تان عکس می‌گیرید، موسیقی، فیلم، کتاب الکترونیکی و صوتی دانلود و اضافه می‌کنید، و بعد می‌فهمید که فضای کافی ندارید. با داشتن فایل‌های بسیار روی گوشی‌تان، چگونه می‌توانید بفهمید که کدام فایل‌ها بیش‌ترین فضا را اشغال کرده‌اند؟ راه حل ساده‌ای برای این کار وجود دارد. اپلیکیشن Memory Map اپ اندرویدی رایگانی است که به شما اجازه می‌دهد تا یک نمایش تصویری از مکانی که فایل‌ها در گوشی شما ذخیره می‌شوند و مقدار فضایی که اشغال می‌کنند را ببینید. هرچه یک فایل در صفحه نمایش Memory Map بزرگ باشد، حجم بیشتری اشغال کرده است. این اپ شبیه به برنامه SpaceSniffer در ویندوز PC است.

ابتدا برنامه را از Google Play یا گردو دانلود کنید.

وقتی نصب شد، می‌­توانید با استفاده از دکمه Open در صفحه Memory Map در پلی استور آن را باز کنید.

یا می‌­توانید آن را از میان­بر اضافه شده به صفحه خودتان (اگر که به پلی استور اجازه داده باشید تا میان­بر برای اپ­های نصب شده بسازد) یا از Drawer App باز کنید.

اکنون این اپ باز می­‌شود و شروع به تحلیل فایل­های سیستمی روی گوشی شما می­‌کند.

وقتی فایل‌­های سیستم تحلیل شد، اگر اولین بار است که اپ Memory Map را باز می­‌کنید، نکاتی نشان داده می­‌شود که چگونگی استفاده از انگشتان را در بزرگنمایی برای دیدن جزئیات در مورد فایل­ها بیان می­‌کند. انگشت خود را روی صفحه بکشید و نقشه را به کناری فرستاده تا اجزای متفاوت آن را ببینید.

نقشه فایل‌­های بزرگ­تر را به صورت نواحی بزرگ­تر در نقشه نشان می­‌دهد. اندازه فایل­‌ها همچنین فهرست شده­‌اند. فضای آزاد قابل دسترس روی گوشی شما در یک مربع جداگانه در سمت چپ نقشه فهرست شده است.

انگشتتان را روی صفحه بکشید تا بزرگنمایی ایجاد شود و جعبه را لمس کنید تا روی موضوع مورد نظر بزرگنمایی بیش­تری ایجاد شود.

وقتی فایل خاصی را انتخاب کردید، از دکمه­‌های کمانی شکل بالا و پائین روی نوار ابزار استفاده کنید تا به درون محتویات فولدر فایل­‌ها هدایت شوید.

وقتی از دکمه کمانی شکل بالا استفاده می­‌کنید تا به دایرکتوری بالاتر بروید، می­‌توانید از دکمه کمانی شکل پائین استفاده کنید تا به فایل برگردید.

برای برگشتن به صفحه اصلی Memory Map، از دکمه کمانی شکل بالا استفاده کنید تا به بالاترین سطح برسید و سپس دکمه کمانی سمت چپ در گوشه­‌ی سمت چپ-بالا در صفحه را لمس کنید.

اگر نمی­‌خواهید فضای آزاد را در صفحه نشان دهید، دکمه منو در گوشه‌­ی بالا-راست صفحه (سه نقطه عمودی) را لمس کنید و سپس Show free space را لمس کنید.

ناحیه فضای آزاد برداشته می­‌شود و نقشه بزرگ می­‌شود تا تمام صفحه را پر کند.

اپ Memory Map به شما اجازه می‌­دهد تا نقشه را به روش‌­های مختلف رنگی کنید. دکمه منو را دوباره لمس کنید و Select a coloration mode را انتخاب کنید.

همچنین می‌­توانید نقشه را به وسیله نوع فایل یا تاریخ آخرین تغییر رنگی کنید یا اینکه رنگ­های با کنتراست بالا را انتخاب کنید. گزینه Default colors نقشه را به صورت سفید و سایه­هایی متنوع از خاکستری نشان می‌­دهد.

ما انتخاب کردیم که نقشه با کنتراست رنگی بالا نشان داده شود، همان طور که در شکل زیر می­‌بینید. گزینه­‌های جستجوی Memory Map به شما اجازه می­‌دهد تا فایل­ها را بر اساس نام و تاریخ تغییر پیدا کنید. برای مثال، اگر فکر می­‌کنید که مجموعه موسیقی شما فضای زیادی را اشغال کرده است، می‌­توانید فایل­های mp3 را جستجو کنید. برای انجام جستجو، دکمه جستجو را در نوار ابزار لمس کنید.

عنوان جستجو را در جعبه جستجو وارد کنید و دکمه جستجو را روی صفحه کلید خود لمس کنید.

به طور پیش‌فرض، نتایج به ترتیب اندازه با نظم نزولی نشان داده می­‌شوند. این امر به شما اجازه می­‌دهد تا به سرعت بزرگ­ترین فایل mp3 را روی گوشی خود ببینید. برای دیدن نتایج جستجو از طریق نام، دکمه کمان رو به پائین AZ را در نوار ابزار لمس کنید. انگشتتان را به بالا و پائین روی فهرست بکشید تا همه فایل­های پیدا شده را ببینید.

برای بستن جستجوی اخیر، دکمه X را در سمت راست جعبه جستجو لمس کنید.

همچنین می‌­توانید جستجوی دیگری را انجام دهید یا به صفحه اصلی Memory Map برگردید، برای این کار می‌­توانید دکمه کمانی سمت چپ را در گوشه سمت چپ-بالای صفحه لمس کنید.

اکنون می­‌دانید که کدام فایل­ها فضای گوشی شما را پر کرده‌­اند، این به نظر شما بستگی دارد که آنها را پاک کنید یا از حافظه دستگاه انتقال دهید. اپ Memory Map این کار را برای شما انجام نمی­‌دهد. همچنین، این اپ، فقط حافظه داخلی گوشی را تحلیل می­‌کند نه کارت حافظه خارجی را.

 

منبع

نظرات خوانندگان

کاوه باران
۵ مهر ۱۳۹۴ ۱۶:۴۲:۰۴
درود اگر امکان داره امو زش ابد یت تبلت سیتم عا مل رو اموزش بد ین با سپاس
ادمین سایت
۶ مهر ۱۳۹۴ ۱۰:۳۷:۴۰
نیاز به آموزش خاصی ندارد. در اندروید به Settings > About Phone > System updates می‌روید و اگر آپدیتی وجود داشته باشد دریافت می‌کنید.
کاوه باران
۶ مهر ۱۳۹۴ ۱۶:۳۸:۳۴
سپاس