کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردومقالات

چیز­هایی که باید قبل از ارتقای حافظه رم بدانید

کم بودن میزان حافظه با دسترسی تصادفی یا همان RAM می­تواند باعث کند شدن کامپیوتر شما شود. ولی حتی در صورت کافی بودن، احتمالا ارتقای آن سرعت کامپیوتر شما را بالاتر می‌­برد. ارتقای رم از افزایش حافظه هارد دیسک و SSD راحت­‌تر است چون نیازی به دستکاری سیستم عامل ندارد. ولی قبل از ارتقای آن لازم است نوع و میزان حافظه مورد نیاز خود را بدانید.

اول باید بفهمیم میزان آیا میزان رم کامپیوتر شما کافی است یا نه. روی Taskbar کلیک راست کنید و گزینه Task Manager را انتخاب کنید. داخل تب Performance می توانید میزان رم اشغال شده خود را مشاهده کنید. اگر در حالت عادی میزان باقی مانده رم کم­تر از 25 درصد است احتمالا اضافه کردن رم می­تواند سرعت دستگاه شما را افزایش دهد.

حال اگر تصمیم دارید میزان رم سیستم خود را افزایش دهید باید در مورد نحوه چیدمان رم­های سیستم خود تصمیم بگیرید. معمولا برد اصلی کامپیوتر چندین اسلات افزایش رم دارد که به دو یا سه کانال تقسیم می­‌شوند. برای افزایش کارایی رم­ها بهتر است چندین رم مشابه را در اسلات­های با کانال­های متفاوت قرار دهید. به عنوان مثال درج دو رم 4GB در دو اسلات با کانال­‌های متفاوت بازدهی بهتری از یک رم 8GB دارند. البته احتمالا هزینه دو ماژول رم اندکی بیشتر است و علاوه بر این برای ارتقای مجدد در آینده اسلات خالی کم­تری نیز برایتان باقی می‌ماند.

خوشبختانه برای فهمیدن میزان رم موجود، تعداد اسلات­های خالی و نوع رم مورد نظر و ... می توانید از نرم­‌افزار رایگان Crucial System Scanner استفاده کنید. این برنامه کم حجم علاوه بر وضعیت فعلی رم­‌های شما حداکثر میزان رم قابل نصب بر روی سیستم را شناسایی می‌کند و مدل رم پیشنهادی خود را نیز ارائه می­‌دهد. البته از آنجا که Crucial تولید کننده رم نیز هست، تنها رم­‌های تولیدی خود را به شما پیشنهاد می­‌دهد ولی مسلما می‌­توانید از اطلاعات داده شده برای خرید هر برند دیگری نیز استفاده کنید.

منبع

نظرات خوانندگان