کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردومقالات

بررسی EmEditor Professional: میز تحریر حرفه‌ای‌ها

نقد و بررسی EmEditor Professional – نرم افزار ویرایش متن پیچیده برای کاربران کار‎آزموده

نسخه‌ی حرفه‌ای نرم افزار EmEditor که به عنوان یک ویرایشگر متن سبک برای کاربران ویندوز طراحی شده، گستره‎ی متنوعی از امکانات پردازش کلمه را برای کاربران عادی و با‎تجربه با خود به همراه می‎آورد، که نتیجه، توسعه کاربردهای نرم‎‎افزارهای عادی ویرایشگر متن، مانند Windows Notepad خواهد بود.

این نرم‎افزار از ویژگی‎هایی مانند multiple tabs، tab groups، ماکروها، کاراکترهای یونیکد، فایل‎های حجیم، جست و جوی پیشرفته و تابع جایگزینی، امکان مقایسه اسناد، پلاگین‎ها، و غیره برخوردار است. این نرم‎افزار از امکانات ویژه‎ای برای برنامه‎ نویسان و طراحان وب نیز برخوردار است، مانند syntax highlighting و snippets برای زبان‎های کد‎نویسی.


مراحل نصب

همیشه آخرین ورژن برنامه را می‌توانید از گردو در این صفحه با کرک دریافت کنید.

روند نصب زمان زیادی نمی‎گیرد. می‎توان با خارج کردن هربخش از بسته نصبی برای زبان، پلاگین‎ها و دیکشنری‎ها، میانبر‎های برنامه و اکسسوری برای فایل‎های .eeWorkspace و .jsee و .txt و .vbee برنامه را شخصی سازی نمود.


رابط کاربری عادی، تب‎های چندگانه، و پشتیبانی از انواع فایل‎ها

رابط کاربری این نرم‎افزار برای شما آشنا خواهد بود و ساختار آن به خوبی نظم داده شده، و به شما امکان باز کردن چندین تب را می‎هد تا بتوانید به سادگی بین چند سند باز جابجا شوید. تب‎ها را می‎توانید به روش‎های گوناگونی سازمان دهی کنید، از جمله استایل، آیکن‎ها، موقعیت ورودی، اکشن هنگام بستن، و عرض. بعلاوه، می‎توانید آن‌ها را در گروه‎های مختلف سازمان دهی کنید و با نام، نوع، تاریخ ویرایش، یا موقعیت فعال یا غیر فعال مرتب کنید.


EmEditor Professional
: رابط کاربری آشنا

این نرم افزار وقتی صحبت از انواع فایل می‎شود کاملا سخاوتمند است. به جز فایل‎های عادی مانند TXT، HTML، BAT، INI، INF و LOG، به شما امکان باز کردن اسکریپت‎های بسیاری از جمله C#، C++، CSS، Java، JavaScript، Pascal، Perl، PHP، Python، Ruby، SQL، TeX، و x86 Assembler را می‎دهد. همانگونه که اشاره شد، syntax highlights نیز پشتیبانی می‎شود.


گستره
ی وسیعی از امکانات ویرایش متن را تجربه کنید

امکان مدیریت تاریخچه Clipboard، کپی کردن متن در نقل قول، انتخاب افقی، کنترل حالت افقی چسبان، انتخاب ابتدا یا انتهای خطوط، باز کردن لینک‎ها در مرورگر انتخابی، پرش به خط و ستون خاص، یا سوئیچ به حالت خواندن وجود دارد.

بیش از این، امکاناتی از قبیل اضافه یا حذف خط در نقاط دلخواه، الحاق یا جداسازی خطوط، تبدیل آنها به حروف ابتدای بزرگ یا کوچک، تبدیل فاصله‎های اسپیس به تب، اضافه یا کاهش فرورفتگی، انکد و دیکد کردن متن، از قبیل کاراکتر رفرنس‎های HTML/XML به Unicode، Unicode به نام‎های جهانی کاراکتر، یا percent-encoding به Unicode (UTF-8) خواهید داشت.

علاوه بر این‌ها، امکاناتی از قبیل اضافه کردن کاراکترها یا شماره گذاری خاص در محل نشانه‎گر (hexadecimal، decimal، octal، binary، character)، اجرای مبدل نیم عرض یا تمام عرض، حذف خطوط تکراری، انتقال نشانه‎گر به آخرین محل ویرایش شده، پرش به تگ‎ها، یافتن تگ‎های مشابه، سازمان دهی اسناد در گروه‎های مختلف، ساخت و مدیریت بوک‎مارک برای سند یا گروه فعال، فعال کردن غلط گیر، همینطور سازمان دهنده CSV متن (مثلا تنظیم موقعیت جداسازی، اضافه کردن اتوماتیک جدا ساز، منظم سازی کوچک به بزرگ) نیز خواهید داشت.


اجرای عملگرهای
search-and-replace پیشرفته

می‎توانید متن یا کلمه انتخابی با نشانگر را بیابید، فقط متن یا فقط کلمه در موقعیت نشانگر را، آخرین مقدار استفاده شده، یا مقداری ثابت. Utility به شما امکان ورود چندین خط متن، فعال سازی مقایسه موردی یا کامل کلمه، استفاده از عبارات منظم، اجرای جست و جوی گام به گام، محدود سازی روند اسکن فقط به محل انتخابی، یا شمارش مشابهات را می‎دهد. بجز جایگزینی کلمه عادی، می‎توانید قسمتی از متن‎ مورد نظرتان را درون یک سند به صورت عمده جایگزین نمایید.

وظایف Find-and-replace را می‎توان بین چند سند درون دایرکتوری خاص انجام داد، و EmEditor به شما امکان فیلتر کردن فایل‎ها با نوع، شامل شدن یا نشدن زیر فولدر، انتخاب حالت انکودینگ، تشخیص کاراکترهای UTF-8 یا HTML/XML، و دستکاری مشخصات خروجی (مثلا نمایش نام‎ها و خطوط فایل، فقط نمایش رشته‎های مشابه) را می‎دهد.


امکانات قوی برای مشاهده و مقایسه فایل

به صورت پیش فرض، نرم افزار هر خط را برون کادر نمایش می‎دهد. با این حال، شما می‎توانید آنها را با کاراکتر، سایز ویندوز یا عرض صفحه کادربندی کنید. شماره خط، یک خط‎کش، فرورفتگی و ارزش کد کاراکتر را می‎توان روی سند نمایش داد، به همراه انواع مختلفی از نشانه گذاری، مانند بازگشت‎ها، پایان فایل، تب‎ها، فاصله‎ها، نیم فاصله‎ها، CR و LF، کنترل کاراکترها، و راهنمای فرورفتگی.


EmEditor Professional
: مقایسه دو فایل و تنظیم گزینه‎ها

تنظیمات زیادی برای مقایسه در اختیار شما قرار داده شده. برای نمونه، می‎توانید دو سند اخیر استفاده شده را با کنار هم قرار دادنشان مقایسه کنید، می‎توانید کیفیت را از تقریبی به دقیق تغییر دهید، همینطور می‎توانید از برنامه بخواهید تا ابتدا، انتها، فاصله‎های داخلی، حروف بزرگ و کوچک، بازگشت‎ها، کامنت‎ها، و انکودینگ را ندیده بگیرد.

علاوه بر این، EmEditor همچنین می‎تواند پیمایش افقی یا عمودی را با موقعیت نشانگر تنظیم کند. دو پنجره با دو سند را می‎تواند به صورت افقی یا عمودی در صفحه جا دهد، و بعد از خروج از حالت مقایسه آنها را به اندازه قبلی برمی‎گرداند. بیش از این، می‎توانید خطوط مختلف را بین دو فایل بوک مارک کنید تا ساده تر بتوانید آنها را پیدا کنید.


ضبط ماکرو، بارگذاری پلاگین، و تنظیم میانبر به دیگر برنامه‎ها

ماکروها با اکشن تنظیم شده توسط کاربر را می‎توان برای کارهای تکراری با JavaScript یا VBScript ضبط و در فایل ذخیره نمود. همه‎ی حرکات موس، به همراه ترکیب ورودی موس و کیبورد یا دیگر برنامه‎ها را نیز می‎توان ضبط کرد، و نیز می‎توانید زمانی خاص را پیش از ورود متود sleep تنظیم کنید.

EmEditor از پلاگین پشتیبانی می‎کند، که یعنی می‎توانید کاربردش را توسعه دهید. آن‌هایی که در بسته نصبی به صورت پیش فرض قرار داده شده اند شامل موارد زیر است: یک مرورگر فایل مشابه ویندوز اکسپلورر، یک نوار HTML که به شما امکان تولید و ویرایش کد HTML را می‎دهد (مثلا هدرها، پاراگراف، بریک، هایپرلینک)، دو روش مشاهده درختی برای اسناد و پروژه‎های باز، یک تابع جست و جوی ابتدایی، اسنیپت‎های از پیش تعریف شده برای کدینگ (مثلا if..then، request.form)، یک پیش‎مرورگر وب برای کد HTML، تکمیل کد، و یک شمارش اتوماتیک برای کلمات، کاراکترها، خطوط و عرض.

تا جایی که مربوط به ابزارها است، می‎توانید نمونه‎هایی برای اینترنت اکسپلورر، ویندوز اکسپلورر، Command Prompt و برنامه مربوط به سند باز ایجاد کنید. میانبرهای مشابهی را می‎توان برای هر برنامه خارجی ایجاد کرد. تقسیم کردن فایل‎ها به چندین قطعه و بازگرداندن قطعات کنار هم نیز ممکن است.


پیکربندی و ذخیره تنظیمات برنامه

میانبرهای کیبورد برای تمامی دستورات در همه منوها در دسترس هستند، و می‎توانید آنها را به صورت دلخواه تغییر دهید. علاوه بر این، ویرایشگر متن به صورت کامل قابل شخصی سازی است. برای نمونه، شما می‎توانید با تنظیمات مربوط به پیمایش اتوماتیک صفحه در حالت افقی و عمودی بازی کنید، مثلا پیمایش دو خطی، حرکت پیمایشی سریع تر، یا شبکه افقی.

بعلاوه، می‎توان ذخیره سازی و بکاپ گیری اتوماتیک را فعال کرد و مسیر ذخیره سازی را تعیین نمود، هر کاراکتری را از بسته بندی خارج کنید، کلمات خارج از بسته بندی تعریف کنید، کلماتی را تعیین کنید که توسط EmEditor به صورت خودکار های‎لایت می‎شوند، به تم UI دیگری سوئیچ کنید، رنگ و متن پیش زمینه را شخصی سازی کنید، شماره خط را پرینت کنید، همچنین می‎توانید برنامه را تنظیم کنید تا در مناطق خاصی املا را چک کند: خطوط نقل قول شده، رشته‎های درون گیومه، کامنت‎ها، اسکریپت‌ها، تگ‎ها، متن‎های های‎لایت شده، هایپرلینک‎ها، و متون عادی.

تمامی تنظیمات EmEditor را می‎توان درون یک رجیستری یا فایل INI ذخیره نمود، روی حافظه داخلی یا جانبی.


نقات مثبت

این نرم افزار در بررسی‎های ما روان کار کرد، بدون هنگ کردن، کرش کردن یا ایجاد ارور. با ویندوز XP تا 10 سازگار است، هم معماری 32-bit و هم معماری 64-bit. اشغال سازی CPU و RAM بسیار کم بود. Helpنیز اضافه شده‎.

EmEditor Professional ویژگی‎های غنی دارد. پشتیبانی کامل از یونیکد، حالت تمام صفحه، پشتیبانی از فایل‎های حجیم، یک تاریخچه حافظه، جست و جو و جایگزینی پیشرفته برای اسناد و برای چندین فایل به صورت همزمان، حالت مقایسه اسناد با پیمایش سینک شده، یک غلط گیر قابل تنظیم، syntax highlights و snipper برای کدرها، ماکروها برای ضبط حرکات موس و کیبورد، پلاگین‎های متنوع، میانبر به برنامه‎های خارجی، حالت تکمیل کلمه، و ویژگی‎های دیگر.


نقاط منفی

کاربران ممکن است در تلاش برای فهم تنظیمات مختلف با مشکلاتی مواجه شوند، چون منوها پیچیده هستند.


حقیقت

با در نظر گرفتن ویژگی‎های متنوع و پیچیده‎اش، EmEditor Professional قطعا ارزش وقت گذاشتن برای کاربران حرفه‎ای که برای فراگیری ترفندهایش صبورند، و همچنین به کار با یک ویرایشگر متن کامل و بی نقص علاقه‎مند هستند را دارد.


دانلود EmEditor از گردو

منبع

نظرات خوانندگان