کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردومقالات

ذخیره صفحه وب با فرمت PDF و MHT

چگونه یک صفحه وب را به صورت فایل پی دی اف یا ام اچ تی دخیره کنم؟

من دو راه برای دخیره صفحهوب به صورت فایلی تکی یا با فایل­‌های تشکیل دهنده آن صفحه بلد هستم، هیچ کدام طرح دقیق از صفحه ایجاد نمی­کنند، اما خیلی به آن نزدیک هستند. یکی از این روش‌­ها فایل استاندارد PDF  ساختن است. تکنیک دیگر فایل mht یا mhtml که تقریباً همه جا قابل مشاهده است، ایجاد می­کند. برنامه‌های کمتری برای خواندن فایل­های mht وجود دارد، اما در مقایسه با PDF، به صفحات اصلی شبیه‌تر می‌شوند. هر دو تکنیک به خوبی با Firefox،Chrome  و Internet Explorer کار می‌­کند.

ایجاد یک فایل PDF، به آسانی پرینت گرفتن از صفحه است. Chrome این کار را نسبتاً آسان کرده است. وقتی صفحه مورد نظر بارگذاری شد، دکمه­های ctrl+P را فشار دهید تا کادر محاوره­ای Print مرورگر باز شود. روی دکمه Change در بخش Destination کلیک کنید. این کار فهرستی از تمام پرینترهای در دسترس را نشان می‌دهد. اما علاوه بر پرینتر، گزینه Save as PDF را نیز می­بینید.

فشار دادن دکمه­های ctrl+P کادر محاوره­ای پرینتر را در دو مرورگر دیگر نیز باز می­کند. تنها تفاوت شاید شکل ظاهری پنجره‌ها باشد البته نبود گزینهSave as PDF  . در عوض هر دوی آن­ها گزینه Print to file را دارند، که البته عملکرد چندان رضایت‌بخشی ندارند. پس شما به یک برنامه print-to-PDF نیاز دارید، که به ویندوز به عنوان یک درایور پرینت وصل یا میانجی باشد. برنامه­های بسیاری وجود دارد، و ممکن است یکی از آن­ها را نصب کرده باشید و درباره آن آگاه نبوده باشید. من درحالی که روی این موضوع تحقیق می­کردم، فهمیدم که چهار برنامه با این قابلیت دارم. اگر گزینه PDF را در میان درایورهای پرینت خود ندارید، برنامه BullZip PDF Printer را از سایت گردو دانلود و نصب کنید.

فرمت MIME HTML صفحه وب را آرشیو می‌کند. بدین صورت که متن، کد یا رمز و تصاویر (به استثنای فیلم و صوت) را تنها در یک ذخیره می­کند. خیلی شبیه به یک صفحه وب می­شود، چون از نظر فنی یک صفحه وب است. Internet Explorer فایل­های MHTML را بدون نیاز به عملیات خاصی، نمایش می‌دهد. برای ذخیره کردن صفحه­ای که به آن نگاه می­کنید،Ctrl-S  را فشار دهید تا کادر محاوره­ای Save As باز شود. در منوی Save as type، عبارت Web Archive, single file (.mht) را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که Firefox و Chrome به طور پیش‌فرض از MHTML حمایت نمی­کنند اما راهکارهایی در این مورد وجود دارد. کاربران فایرفاکس باید افزونه Mozilla Archive Format را نصب کنند.

برای کروم مقداری پیچیده‌تر است. در Address Bar (جایی که URLs را تایپ می¬کنید)، عبارتchrome://flags/  را وارد کنید و دکمه enter را فشار دهید. به دنبال گزینه Save Page as MHTML بگردید و روی لینک Enable کلیک کنید. سپس کروم را بسته و دوباره باز کنید. دفعه بعد کادر محاوره‌ایSave As (Ctrl-S) گزینه MHT یا MHTML را در منوی Save as type پیشنهاد می‌دهد.

در نهایت می‌توانید فایل‌های MHTML را در Internet Explorer بخوانید، و در مرورگرهای دیگر بعد از اینکه تغییرات گفته شده در بالا را انجام دادید، این کار مقدور خواهد شد. همچنین می­توانید اپلیکیشن­های مخصوص خواند MHT برای اندروید و iOS دانلود کنید تا روی تلفن همراه و تبلت نیز از این قابلیت بهره‌مند باشید.


منبع

نظرات خوانندگان