کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردومقالات

XnView نمایشگر، ویرایشگر و سازمان‌دهنده رایگان عکس

بهترین ویژگی این نمایشگر عکس احتمالاً پشتیبانی وسیع آن از انواع فرمت‌های عکس و علاوه بر آن فرمت‌های ویدیو و در بعضی موارد فرمت‌های صدا است.

افرادی که با نرم‌افزارهای IrfanView یا FastStone Image Viewer آشنایی دارند در استفاده از XnView مشکلی نخواهند داشت. XnView یک نرم‌افزار ویرایشگر گرافیکی پیشرفته است که طیف وسیعی از فرمت‌های عکس و ویدیو از جمله .avi, .bmp, .jpg, .tif, .gif, .psd, .png, .emf, .hdr, .ico, .img, .ifx, .pbm و عکس‌های RAW (خام) را پشتیبانی می‌کند. ظاهر کاربری ساده و دلنشینی دارد و امکانات پیشرفته‌ای برای سازمان‌دهی و بهبود تصاویر ارائه می‌دهد که مورد علاقه شما خواهد بود.


مزیت قابل حمل بودن و تنظیمات اولیه

XnView یک نرم‌افزار Portable است، بنابراین نیازی به نصب آن ندارید. می‌توانید این نرم‌افزار را هر جایی از دیسک‌تان ذخیره کنید و مستقیماً اجرایش کنید.

هنگام باز شدن نرم‌افزار می‌توانید زبان برنامه را انتخاب کنید،‌ از برنامه بخواهید که تمام فرمت‌های تصویری را نشان دهد، بازه‌های زمانی بررسی آپدیت برنامه را تعیین کنید و مکانی برای ذخیره تنظیمات کاربری انتخاب کنید (رجیستری یا فایل .ini برای یک یا چند کاربر). همچنین برای دسترسی سریع می‌توانید این نمایشگر گرافیکی را به Windows Explorer shell extension اضافه کنید.


ظاهر کاربری جذاب به همراه عملیات متنوع روی فایل‌ها

XnView با پنجره‌ای بزرگ و ظاهری منظم و سازمان‌یافته تاکید زیادی روی ظاهرش ندارد، بلکه ترجیح می‌دهد روی کارکردش کار کند. گزینه‌های گرافیکی موجود ممکن است در ابتدا در هم ریخته به نظر بیایند.

مانند خیلی از نمایشگرهای تصویری دیگر، این نرم‌افزار نیز مجهز به file explorer درونی است که اجازه‌ی انجام تعداد محدودی از عملیات بر روی فایل‌ها را می‌دهد،‌ عملیاتی مانند کپی، انتقال، حذف و تغییر نام فایل‌ها. از داخل نرم‌افزار می‌توانید مسیر فایل‌ها را به حافظه کپی کنید، از فایل‌ها پرینت بگیرید یا با ایمیل ارسال‌شان کنید، برایشان کامنت بگذارید، اطلاعات IPTC آن‌ها را ویرایش کنید، مکان GPS تصاویر را در GeoHack باز کنید،  و همچنین برای تصاویر تگ بگذارید و به آن‌ها امتیاز و رنگ بدهید. فایل‌ها را می‌توانید به شیوه‌های مختلفی مرتب و فیلتر کنید، بر اساس چرخش، کامنت، اندازه تصویر و تاریخ EXIF آن‌ها.

با کلیک کردن روی یک فایل تصویری می‌توانید طیف وسیعی از خصوصیاتش را مشاهده کنید، خصوصیاتی از سایز و تاریخ ساخته‌شدن عکس تا DPI، نوع فشرده سازی، منبع و پروفایل رنگ‌ها. همچنین می‌توانید به histogram عکس نگاهی بیاندازید یا تصاویر را بر اساس دسته‌های مختلف طبقه‌بندی کنید (دسته‌های از پیش تنظیم شده شامل نقاشی، آیکون، حیوانات، حیوانات خانگی و پرتره‌ها هستند).


اسلایدشو بسازید، تصاویر را تغییر دهید و تبدیل کنید

هر تصویری را می‌توانید با یک کلیک به پس‌زمینه‌ی دسکتاپ‌تان تبدیل کنید. XnView همچنین به شما این امکان را می‌دهد که اسلایدشوهایی از عکس‌های مختلف تهیه کنید و تنظیماتی همچون زمان بندی (تایمر یا کاری که کاربر باید انجام دهد)، اندازه (تمام صفحه یا ثابت)، نوع انتقال (مثلاً محو شدن دو طرفه)، کنترل با کلیک چپ یا راست، شروع مجدد به صورت خودکار و خیلی چیزهای دیگر را تنظیم کنید. با این نرم‌افزار می‌توانید اسلایدشوهایی با فرمت .exe یا .scr یا ویدیوهایی با فرمت DivX, XviD, WMV, MPEG1, MPEG VCD بسازید.

عکس‌هایتان را می‌توانید به فرمت‌های JPEG, PNG, TTF یا BMP تبدیل کنید. همچنین می‌توانید وارد حالت batch processing شوید که به شما این امکان را می‌دهد که فرمت‌های خروجی بیشتری داشته باشید و متغیرهای مختلف را دستکاری کنید (برای مثال جدول Huffman را بهبود دهید، کیفیت عکس JPEG را تغییر دهید یا اطلاعات EXIF و IPTC را حذف کنید).

علاوه بر تغییر فرمت عکس می‌توانید تغییراتی در خود عکس ایجاد کنید، می‌توانید یک alpha یا متن به تصویرتان اضافه کنید، عکس را کراپ کنید یا بچرخانید، اندازه عکس را تغییر دهید، metadata عکس را حذف کنید، از کانال‌های رنگ عکس خروجی بگیرید، و به عکس‌تان واترمارک اضافه کنید. همچنین می‌توانید عملیاتی همچون contrast equalization و levels equalization، تنظیم histogram، اضافه کردن فیلتر (برای مثال blur, Gaussian blur, emboss, sharpen, soften) وعملیات متنوع دیگری را بر روی عکس‌ها انجام دهید. این متغیرها را می‌توانید به عنوان یک اسکریپت ذخیره کنید و در پروژه‌های آینده‌تان از آن‌ها استفاده کنید.

یک قابلیت جستجوی پیشرفته نیز در دسترس‌تان قرار گرفته است که به شما امکان پیدا کردن فایل‌ها و کم کردن دامنه جست‌وجو با مشخص کردن اندازه‌ی فایل، تاریخ ویرایش، فرمت، عرض، ارتفاع، کامنت و توضیحات، و فیلدهای ECIF یا IPTC را می‌دهد. در غیر این‌صورت می‌توانید از XnView بخواهید که فایل‌های مشابهی بر اساس نام، تاریخ و محتویات عکس را برایتان پیدا کند.

ویرایشگر گرافیکی همچنین به شما امکان می‌دهد که دو عکس را کنار یکدیگر بگذارید و با هم مقایسه کنید. همچنین امکان بازسازی thumbnail، بررسی کد هگزادسیمال فایل، ضبط تصویر در حالت‌های مختلف (دسکتاپ، پنجره‌ی فعال، مستطیل)، تغییر تاریخ، یا خارج کردن یک فریم از فیلم و ذخیره‌ی آن به عنوان عکس را دارید.

فایل‌هایتان را می‌توانید به سرعت به ImageShack یا Imagur آپلود کنید و با دیگران به اشتراک بگذارید. به سادگی می‌توانید برای آماده‌سازی عکس‌هایتان برای وبسایت شخصی‌تان فایل HTML‌ بسازید، می‌توانید contact sheet، لیست فایل‌ها، گالری ویدیو، Image strip و عکس چند صفحه‌ای بسازید.


پیکربندی تنظیمات برنامه

در تنظیمات برنامه می‌توانید اجازه دهید چند پنجره از برنامه در آن واحد در حال اجرا باشد، می‌توانید از برنامه بخواهید که عکس‌ها را با توجه به تگ EXIF بچرخاند، پوشه شروع برنامه را تغییر دهید، پنجره‌ی تایید برای حذف فایل را غیرفعال کنید، پوشه‌ی پیش‌فرض مقصد هنگام جابه‌جایی فایل‌ها را مشخص کنید، کلیدهای میانبر کیبرد و وظیفه کلیدهای ماوس را مشخص کنید، از خطاهای خواندن فایل چشم‌پوشی کنید، زبان برنامه را تغییر دهید، از برنامه بخواهید که آخرین مکان پنجره‌اش را به خاطر بسپارد، راهنماها و دکمه‌های مسطح را غیرفعال کنید.

همچنین می‌توانید یک پوسته‌ی دیگر برای برنامه انتخاب کنید، تنظیمات thumbnail، مانند اندازه، رنگ حاشیه و فاصله گذاری را عوض کنید، پخش خودکار هنگام تماشای صدا و ویدیو را غیرفعال کنید، و کنترل با استفاده از کلیک راست و چپ ماوس در حالت تمام صفحه را فعال کنید، افزونه‌ها را مدیریت کنید، و فرمت‌های فایلی مربوط به XnView را مشخص کنید.


نقاط مثبت

با این نرم‌افزار می‌توانید فرمت‌های مختلف تصویری را باز کنید، عملیات مختلفی روی آن‌ها انجام دهید، فایل‌ها را به شکل‌های مختلف فیلتر و مرتب کنید، تگ و امتیاز بدهید، دسته‌بندی کنید، histogram عکس‌ها را ببینید، و اطلاعات EXIF و IPTC آن‌ها را مشاهده کنید.

تصاویر را می‌توانید به فرمت‌های دیگر تبدیل کنید، در ImageShack یا Imgur آپلود کنید، و از آن‌ها اسلایدشو درست کنید. می‌توانید تعداد زیادی از فایل‌ها را تغییر نام دهید یا به حالت جست‌وجوی پیشرفته بروید و از فیلترها استفاده کنید، عکس‌ها را به شیوه‌های مختلف تغییر دهید (برای مثال رنگ‌شان را تغییر دهید، از فیلترها رویشان استفاده کنید، واترمارک‌شان کنید، اندازه‌شان را تغییر دهید، کراپ‌شان کنید)، از صفحه عکس بگیرید یا فریم‌های فیلم‌ها را خارج و به عنوان عکس ذخیره کنید، کد هگزادسیمال عکس‌ها را ببینید، تاریخ عکس‌ها را تغییر دهید، contact sheet بسازید، همچنین گالری thumbnail از ویدیو بسازید، از عکس‌هایتان Image strip بسازید و عکس چند صفحه‌ای یا فایل HTML‌ درست کنید.

این نرم‌افزار چند زبانه است، از افزونه‌ها و میانبرها پشتیبانی ‌می‌کند، و هنگام آزمایش روی ویندوز 7 و 8.1 به صورت روان اجرا شد، بدون هنگ کردن و از کار افتادن و پیام خطا. این نرم‌افزار همچنین با نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز از جمله ویندوز XP سازگاری دارد.

مصرف CPU و RAM این نرم‌افزار کم است.

قابل حمل و رایگان است و دارای راهنمای استفاده از برنامه است.


نقاط منفی

با توجه به طیف وسیعی از گزینه‌ها و تنظیمات موجود در نرم‌افزار ممکن است ظاهر برنامه برای کاربران تازه‌کار کمی ترسناک به نظر بیاید.


واقعیت

برخلاف آن‌چه که از اسمش برمی‌‌‌‌آید، XnView فراتر از یک نرم‌افزار ساده‌ی نمایشگر تصاویر است. صرف‌نظر ار پشتیبانی وسیعش از فرمت‌های مختلف، این نرم‌افزار مجهز به امکانات قدرتمند مدیریت و ویرایش عکس است که می‌تواند حریفی برای دیگر نرم‌افزارهای قوی مشابه‌اش همچون IrfanView باشد.

دانلود برنامه از گردو

منبع

نظرات خوانندگان