کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردومقالات

دسکتاپ خصوصی یا عمومی؟

چگونه خصوصی یا عمومی بودن آیتم‌های میز کار را تعیین کنیم؟

Tom Shea ادمین کامپیوتری است که چندین یوزر دیگر هم دارد. برخی میانبرهایی که او روی دسکتاپ‌اش ایجاد می‌کند، در دسکتاپ‌ دیگر کاربران هم قابل مشاهده است. او می‌خواهد که این ویژگی تحت کنترلش باشد.

به اشتراک گذاری دسکتاپ‌ها در عین حفظ حریم شخصی، حقیقتا کار ساده، اما کمتر شناخته شده‌ای است. اگر قلق کار را بلد نباشید، نمی‌دانید که کدام آیتم فقط روی دسکتاپ‌ شما و کدام یک روی همه دسکتاپ‌ها نمایش داده می‌شود.

میان‌برها و دیگر فایل‌هایی که روی دسکتاپ دیده می‌شوند در پوشه‌ای به نام Desktop قرار دارند. (میان‌برها هم فایل هستندو فایل‌های کوچکی که به فایل دیگری اشاره می‌کنند) اما کامپیوتر شما بیش از یک پوشه Desktop دارد، و قلق ایجاد میان‌برهای عمومی و شخصی هم در همین جا نهفته است.

میانبرها و فایل‌های موجود در پوشه Desktop شخصی شما، فقط روی دسکتاپ‌ خودتان ظاهر خواهد شد. این پوشه احتمالا در آدرس C:\Users\logon\Desktop قرار دارد که logon همان نام کاربری ویندوز شماست، مثل: C:\Users\Tom\Desktop

هر چیزی که در پوشه عمومی Desktop شما قرار داشته باشد، در دسکتاپ‌ همه کاربران کامپیوتر مربوطه قابل مشاهده خواهد بود.مثلا اگر شریک زندگی، یا فرزندتان، یکی از کاربران این سیستم است، آنها را خواهد دید. و اگر برای خودتان دو اکانت مجزای عادی و مدیر (Administrator) دارید (که ایده خوبی است) این فایل‌ها در هر دو میز کار حضور خواهند داشت. این پوشه معمولا در آدرس C:\Users\Public\Desktop واقع شده است.

اگر میان‌بری در همه دسکتاپ‌ها ظاهر می‌شود، اما می‌خواهید فقط خود قادر به مشاهده آن باشید، به سادگی فایل مربوطه را از پوشه Desktop عمومی به پوشه Desktop شخصی خود انتقال دهید. و به همین ترتیب، اگر می‌خواهید یک میان‌بر را با دیگر کاربران سیستم به اشتراک بگذارید، آن را به پوشه عمومی منتقل کنید.

اما یک پوشه دیگر هم وجود دارد که بهتر است آن را بشناسید: دسکتاپ‌ پیش‌ فرض. اضافه کردن یا حذف فایل از این پوشه (معمولا C:\Users\Default\Desktop) تغییری در هیچ کدام از حساب‌های کاربری ایجاد نمی‌کند. اما زمانی که حساب کاربری جدید ایجاد کنید، ویندوز محتویات این پوشه را در دسکتاپ‌ حساب کاربری جدید کپی خواهد کرد.

نکته دیگری که باید بدانید: وقتی فایلی را به درون دسکتاپ‌ خود می‌کشید، یا میان‌بر جدیدی ایجاد می‌کنید، ویندوز آن را در پوشه دسکتاپ شخصی شما قرار خواهد داد. بنابراین، گزینه پیش فرض همواره پوشه خصوصی است.

منبع

نظرات خوانندگان