کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردومقالات

رفع پیغام خطای Windows Update Error 800B0001

حل مشکل Windows Update Error 800B0001 در ویندوز 8 پرو

من تعداد زیادی ویندوز 8 دارم که همگی به یک دامین –که WSUS (Windows Server Update Services) هم دارد، متصل شده‌اند تا تمام بروزرسانی‎های داخلی با هم مدیریت بشوند. همه چیز به خوبی پیش رفت به جز یک چیز. هیچ کدام از سیستم‎هایی که ویندوز 8 داشتند قادر به اجرای به روز رسانی‎های ویندوز (Windows Updates) نبودند. همگی خطایی یکسان با کد 800B0001 داشتند.


اگر من گزینه‌ی "check online for updates from Windows Update" را انتخاب کرده بودم و عمل بروزرسانی انجام نمی‎شد، تصورم بر این بود که ایراد از سمت سرویس دهنده است و نه این کامپیوترها با ویندوز 8 نصب شده‌ی رویشان. اما معلوم شد که ویندوز 8 از یک نسخه‌ی جدید از عاملِ آپدیت ویندوز استفاده می‎کند که با WSUS 3.0 SP2 همخوانی ندارد و به همین دلیل بروزرسانی موفقیت آمیز نبوده است. ویندوز در ابتدا نیاز به یک بروزرسانی مخصوص دارد (KB2734608) تا به سرویس دهنده‎ی WSUS اجازه بدهد آپدیت‎های لازم برای کامپیوتر‎های با ویندوز 8 یا ویندوز سرور 2012 فراهم شود.

بروزرسانی را که حدود 30 مگابایت است دانلود کرده و روی WSUS نصبش کنید. نیازی نیست که سرویس دهنده را ری‌بوت کنید اما محض اطمینان این کار را انجام بدهید. وقتی همه چیز انجام شد، window updates را برای کامپیوترهای ویندوز 8 دار دوباره اجرا کنید. برای من بعد از بروزرسانی همه چیز درست انجام شد.

اگر به هر دلیلی باز هم مشکل وجود داشت می توانید از این group policy استفاده کنید که باعث می‎شود هنگام بروزرسانی ویندوز، WSUS را نادیده بگیرد.

در خط فرمان ویندوز، gpedit را اجرا کرده و پایین بروید تا به Computer Configuration / Administrative Templates / System  برسید. روی گزینه‌ی “Specify settings for optional component installation and component repair“  دابل کلیک کنید، گزینه‌ رادیویی Enable را انتخاب کرده و تیک گزینه Contact Windows Update directly to download repair content instead of Windows" Server Update Services (WSUS) را بزنید. در ادامه ok کرده تا تمام تنظیمات ذخیره شوند. از این به بعد هنگام بروزرسانی ویندوز توسط windows update، از WSUS داخلی سیستم چشم پوشی کرده و مستقیما به Microsoft Update متصل خواهد شد.

هنگام جستجو جهت رفع این مشکل، به نکاتی برخوردم که به نظرم خوب است آن‎ها را نیز بیان کنم. اگر Windows Update از سد WSUS رد نمی‎شود و یا حتی با زدن گزینه “Check online for updates from Windows Update”, نیز موفق به بروزرسانی نمی‎گردد، احتمالا به این دلیل است که سرویس windows  update،  هنگام شناختن سیستم ارائه دهنده‌ی رمزشناسی بر روی کامپیوترتان به مشکل برخورده است یا اینکه شاید فایلی که windows update به آن نیازمند است خراب شده باشد.


قبل از هر چیز دستور sfc را اجرا کنید تا اگر هر گونه فایل خرابی در سیستمتان هست، از بین برود:

sfc /scannow


اگر این هم مشکل را حل نکرد، از دستورات زیر استفاده کنید تا بانک رمزشناسی را رفع و رجوع کنید:

net stop wuauservrd /s %SystemRoot%\SoftwareDistributionnet start wuauservcd %SystemRoot%\system32net stop cryptsvcrename catroot2 catroot2.oldnet start cryptsvc


سپس خطوط زیر را اجرا کنید:

dism /online /cleanup-image /restorehealth

 

ممکن است کمی طول بکشد تا این مراحل تمام شود. وقتی که تمام شد به windows update رفته و دوباره امتحان کنید.

موفق باشید.     

منبع

نظرات خوانندگان

mahsa gholami
۲۵ اسفند ۱۳۹۳ ۲۳:۱۹:۱۸
چجوری دانلودش کنم؟؟؟لینکش دانلود توش نیست که
ادمین سایت
۲۶ اسفند ۱۳۹۳ ۰۹:۰۲:۰۸
چی رو دانلود کنید خانم غلامی؟