کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردومقالات

5 سرویس کمتر شناخته‌ شده ولی کاربردی گوگل

معرفی پنج اپلیکیشن کمترشناخته‌شده ولی کاربردی گوگل

در دنیای فناوری اطلاعات گوگل یکی از قدرتمندترین ابزارهای مبتنی بر سرویس‌ابری به شمار می‌رود. بسته به هر نوع استفاده این شرکت اپلیکیشن‌های متفاوتی را برای سرویس‌دهی بهتر به کاربران ارائه کرده است که بعضی از آن‌ها مثل گوگل‌داکز، تقویم گوگل و جیمیل به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته‌اند و شناخته شده‌تر می‌باشند. با این حال هنوز هم اپلیکیشن‌هایی وجود دارند که می‌توانند بسیار کاربردی باشند ولی اکثریت کاربران عادی از وجود آن‌ها بی‌خبرند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با پنج مورد از این دست آشنا کنیم.


Google Forms

سرویس Forms یکی از اپ‌های کاربردی گوگل است که کاربران را قادر می‌سازد فرم‌ها و پرسشنامه‌هایی با انواع و اقسام حالات تنظیم کرده و آن را بین جامعه آماری که خودشان می‌خواهند تقسیم نمایند و پس از گرفتن پاسخ به میزان مورد نظر نتایج آماری آن را در قالب‌های گوناگون مشاهده کنند. در مطلبی که پیش از این در دانشنامه قرار داده شد به اطناب درباره این سرویس بحث کردیم و نحوه کار با جزئیات آن را در اختیار شما قرار دادیم.

همانطور که قبلا هم گفتیم در سرویس Forms کاربر می‌تواند لینک پرسشنامه خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر ساخته و نتایج حاصل را در Spreadssheet دریافت نماید.


Trends

سرویس ترند که اولین بار توسط شبکه اجتماعی توئیتر ارائه شد به کاربر مباحث عمومی و پربازدید را نشان می‌دهد. گوگل نیز با ارائه چنین سرویسی کاربران را قادر ساخته تا از سرچ‌ها و کلیدواژه‌های پربازدید یا اصطلاحاً hot باخبر شود. شما می‌توانید با یک کلیک روی ترند مورد نظر خود نتایج حاصل از سرچ آن در گوگل را مشاهده کنید.

شما همچنین می‌توانید با کلیک روی گزینه Explore In-Depth به سرچ ترندها جهت مورد نظر خود را بدهید (لوکیشن یا زمان و غیره)


Scholar

اگر برای انجام یک تحقیق یا کار علمی قصد استفاده از گوگل را دارید بهتر است از سرویس Scholar استفاده کنید. با استفاده از این سرویس به هنگام گوگل کردن یه موضوع یا کلیدواژه خاص تنها نتایج علمی و نتایج مبتنی بر تحقیقات پیشین در آن حوزه برای شما نمایش داده خواهد شد و سایر نتایج عمومی که در این جا به نوعی حکم اسپم را دارند فیلتر خواهند شد. این سرویس همچنین با سرویس‌ها و دیتابیس‌های علمی بسیاری که نام آن‌ها را در این لینک می‌توانید ببینید ارتباط داشته و بهترین گزینه ممکن برای کسانی‌ست که قصد تحقیق مجازی را دارند.

علاوه بر آن‌چه ذکر شد Scholar به شما این امکان را می‌دهد تا از پتنت و یا جنبه حقوقی (مسائل مرتبط با کپی‌رایت) موضوع مدّ نظر خود نیز باخبر شوید. سرویس Scholar از دو جهت دیگر نیز بهترین راه برای انجام تحقیقات مجازی ست، اول آن که به هیچ وجه لینک یا تصویری از یک آگهی در نتایج مشاهده نخواهند شد و دوم هم آن که نتایج حاصل از سرچ شما یا یک سری کتاب الکترونیکی و PDFهای علمی هستند و یا یک سایت یا دیتابیس علمی و دانشگاهی معتبر. به علاوه این‌ها با آخرین به روزرسانی این سرویس حالا کاربران قادرند تا صحت و سقم یک نقل و قول علمی یا ادبی را به طور دقیق دنبال و مشاهده کنند.


Cloud Print

Cloud Print ابزاری ست که شدیداً به کاربران سیستم‌عامل اندروید توصیه می‌شود. با استفاده از این سرویس کاربر قادر خواهد بود تا از پرینتر خود از هر گجتی و در هر زمانی استفاده کند. سرویس Cloud Print که در مرورگر کروم تحت وب نیز قابل اجراست به کاربر این اجازه را می‌دهد تا با ورود به حساب گوگل خود و رفتن به قسمت Manage Printers هر تعداد پرینتر با مشخصات مدّ نظر خود را به این سرویس اضافه یا کم کند، پرینتر کلاسیک تعریف کند یا از پرینت‌های گرفته شده خود یک هیستوری در اختیار داشته باشد.


Groups

سرویس گوگل گروپز مدت زیادی‌ست که به فعالیت خود ادامه می‌دهد ولی با محبوبیت شبکه اجتماعی فیسبوک دیرزمانی‌ست که تقریبا به فراموشی سپرده شده. با این حال اگر شما هم از نظرات بی پایه و اساس و بعضا مضحک اشتراک‌گذاری شده در فیسبوک خسته شده‌اید می‌توانید یک بار آن را امتحان کنید.

با استفاده از این اپ شما می‌توانید یک گروه با کاربران مشخص و موضوعات مورد نظر خود تهیه کنید و مطالبی اسپم‌گونه همانند یادداشت روزانه افراد، سلفی‌ها و نظرات سیاسی را فیلتر نمایید. شما می‌توانید گروه خود را تحت یک لیست ایمیل، انجمن اینترنتی، انجمن Q&A و یا اینباکس مشترک مرور کنید.


منبع

نظرات خوانندگان