کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

پایان پشتیبانی از سیستم عامل شیر کوهی

۱

اپل احتمالا آپدیت‌های امنیتی را برای OS 2012 متوقف خواهد کرد.

شمارش معکوس برای پایان سرویس دهی سیستم عامل شیر کوهی آغاز شده است و به احتمال زیاد پاییز امسال و پیش از عرضه‌ی El Capitan توسط شرکت کوپرتینو، پیشتبانی از آن متوقف خواهد شد.

شیر کوهی که به نام OS X 10.8 هم شناخته می‌شود در جولای ۲۰۱۲ عرضه شد.

اپل از نسخه‌های n،n-1 و  n-2 پیشتبانی می‌کند و با عرضه‌ی OS X 10.11، شیرکوهی وارد نسخه‌ی n-3 می‌شود که با این کار کم کم به پایان خود نزدیک خواهد شد.

 بر طبق این فرمول El Capitan در زمان عرضه همان ‌‌ٔn، Yosemite و Mavericks به ترتیب n-1  و n-2  خواهند بود.

اگر اپل رویه‌ی قبل را ادامه دهد، یک ماه قبل از عرضه‌ی ال کاپیتان آخرین آپدیت امنیتی را منتشر خواهد کرد که اگر فرض کنیم ال کاپیتان  اکتبر عرضه خواهد شد، این آپدیت در اوسط ماه سپتامبر منتشر می‌شود.

در ۱۷ سپتامبر سال گذشته اپل آخرین آپدیت امنیتی معمول را برای OS X 10.7 منتشر کرد.

یک سال قبل از آن و در ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۳، آخرین آپدیت OS X 10.6 که به یوزپلنگ برفی شناخته می‌شود، منتشر شد.

هیچ تضمینی نیست که اپل با برطرف کردن باگ‌های امنیتی شیرکوهی پشتیبانی از آن را متوقف کند. اپل برخلاف مایکروسافت و دیگر عرضه کنندگان سرویس‌های عامل، سیاست‌های پشتیبانی خود را منتشر نمی‌کند. کاربران باید خودشان حدس بزنند که سیستم عامل‌شان از لیست آپدیت‌ها و پشتیبانی‌ها خط خورده است.

اما اگر این اتفاق بیافتد و شیر کوهی به دسته‌ی قدیمی‌ها بپیوندد، پس از ۳ سال این سیستم عامل کنار گذاشته می‌شود.

کنار گذاشته شدن شیر کوهی بر جامعه‌ی کوچکی از دارندگان مک تاثیر می‌گذارد. در ماه ژوئن تنها ۶ درصد از کاربران جهانی مک از OS X 10.8 استفاده می‌کردند. بیشتر کاربران مک که به ۶۰ درصد می‌رسند، از Yosemite بهره می‌برند و دیگر کاربران این جامعه که ۲۰ درصد باقی مانده هستند از Mavericks ۲۰۱۳ استفاده می‌کنند.

 با توجه به نرخ کاهش کاربران شیر کوهی در ۱۲ ماه گذشته، پیش بینی می‌شود تا پایان سپتامبر کاربران این سیستم عامل به ۵ درصد کاهش یابد.

ارتقا به ال کاپیتان رایگان خواهد بود و تمام کاربران شیرکوهی نیز می‌تواند به جدیدترین OS X مهاجرت کنند.

منبع

نظرات خوانندگان