کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

کاهش میزان اسپم برای اولین بار در دهه اخیر

میزان اسپم‌ها برای اولین بار در یک دهه‌ی گذشته به کمتر از ۵۰ درصد رسیده است

 بر اساس آخرین گزارش منتشره از سیمانتک در روز پنجشنبه، میزان اسپم‌های ایمیلی برای اولین بار در یک دهه‌ی گذشته در ماه ژوئن به کمتر از ۵۰ درصد رسیده است.

سطح این اسپم‌ها به دلایلی مختلفی از سال ۲۰۱۰ به آرامی کاهش یافته. بیشتر توجهات به این مسئله از سمت و سوی متصدیان شبکه‌هایی بوده که این مشکل بر روی سرویس‌های آنان مشاهده شده است.

همچنین بر خلاف شش یا هفت سال قبل ارسال میلیون‌ها پیام روزانه از طریق ربات‌های اینترنتی قدرتمند دیگر به راحتی ممکن نیست.

فشارهای قانونی و همکاری شرکت‌هایی مثل مایکروسافت باعث جلوگیری از ادامه‌ی فعالیت این ربات‌های به اصطلاح بات‌نت شده و موجب خاموشی آن‌ها گردیده است. حالا با وجود این که همچنان برخی از اپراتورهای این بات‌نت‌ها می‌توانند کار خود را مجدداً آغاز کنند اما با توجه به افزایش آگاهی‌های جهانی نسبت به این مسئله انجام این کار بسیار مشکل شده است.

به علاوه بر اثر فیلترینگ و بلاکینگ هوشمند از آن‌جا که مردم به ندرت پیام‌های بخش Spam ایمیل خود را می‌خوانند فروشندگان به سختی می‌توانند پیام‌های حاوی کالاهای فروشی خود را به بخش Inbox ایمیل مخاطبین برسانند.

البته این خبر به معنای این نیست که اسپم‌ها متوقف خواهند شد ولی به دلیل هزینه‌ی بالای فرستادن این نوع پیام‌ها و بازخورد کم‌شان انتظار می‌رود این روش بازاریابی به روند نزولی خود ادامه دهد.

بر اساس مشاهدات سیمانتک در ماه ژوئن ۷۰۴ میلیارد ایمیل ارسال گشته که از این تعداد ۳۵۳ میلیارد آن اسپم تلقی شده است. این در حالی است که بر اساس گزارشات پیشین این شرکت در ماه ژوئن سال ۲۰۰۹ از ۶.۳ تریلیون ایمیل ارسالی ۵.۷ تریلیون آن اسپم بوده است.

سیمانتک همچنین اشاره می‌کند که درصد فیشینگ و بد افزارهای ایمیلی هم در این ماه کاهش داشته و این مسئله گواهی است بر کوچ مهاجمان از بخش حمله‌های ایمیلی به دیگر زمینه‌ها.

 

منبع

نظرات خوانندگان