کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

جلوگیری از خرابی فلش مموری‌ها و طولانی کردن عمر باتری‌ها

خیلی خوب می‌شد که دستگاه‌ها و فناوری‌های ما در پی افزایش عمر دچار کاهش سرعت نمی‌شد. دانشمندان کره‌ای راهی را پیدا کرده‌اند که سرعت خرابی را کاهش، سرعت عملکرد را افزایش و عمر باتری‌های اسمارت فون را بیشتر می‌کند. این تکنولوژی WALDIO یا Write Ahead Logging Direct IO نام دارد.

فلش مموری‌ها عمر محدودی دارند و پس از چند بار انجام فرآیند خواندن و رایت کردن اطلاعات توسط برنامه‌ها، سرعت‌شان کم می‌شود و کم کم به پایان عمر خود نزدیک می‌شوند. خواندن و رایت کردن اطلاعات انرژی زیادی مصرف می‌کند و همین موضوع باعث کاهش عمر باتری می‌شود.

مشکلی که محققان در جهت رفع آن بودند مربوط بود به سیستم مدیریت مرکز داده‌ی SQLite و تعداد دفعات غیر ضروری رایت کردن بر روی فلش مموری بود که سرعت کاهش عمر فلش مموری را آهسته می‌کند. محققان قصد دارند با اشغال کردن فضای کمتری از کارت حافظه عمر آن را افزایش دهند.

WALDIO داده‌های کوچکتری را بر روی فلش مموری ضبط می‌کند تا عمر آن کاعش نیابد.

با آزمایشی که بر روی سامسونگ گلکسی ۵ انجام شد، نتایج مثبتی مشاهده شد. اگر بخواهیم نتایج را شبیه سازی کنیم تا قابل فهم‌تر شوند باید گفت که اسمارت فون شما نه تنها یک تسک را با سرعت 20 برابر انجام می‌دهد بلکه عمر باتری هم در این میان 39 درصد بیشتر می‌شود.

متاسفاته هنوز مشخص نیست که WALDIO می‌تواند با فناوری دستگاه‌های امروزی سازگاری داشته و کارساز باشد یا خیر، اما این تیم قرار است مطالعات و دستاوردهای خود را در کنفرانس Usenix معرفی کند.

منبع

نظرات خوانندگان