کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

اعتیاد به تلفن‌های هوشمند همانند اعتیاد به مواد مخدر است

تحقیقات و مطالعات زیادی نشان می‌دهد که اعتیاد به تلفن‌های هوشمند وجود دارد. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که این اعتیاد چقدر جدی است. بر اساس تحقیقات دانشگاه Baylor، این نوع اعتیاد دست کمی از اعتیاد به مواد مخدر ندارد.

مسئول این تحقیقات، پروفسوز جیمز رابرت می‌گوید افراد می‌توانند به رفتار‌ها اعتیاد پیدا کنند و این عادت‌هایی که کاربران به تلفن‌های همراه پیدا می‌کنند، با توجه به نوع گوشی آن‌ها می‌تواند همانند واکنش‌ به مواد مخدر باشد. برای مثال اگر برای مدتی از گوشی خود دور باشند حالتی عصبی و دستپاچه پیدا می‌کنند. تمام شدن باتری گوشی نیز می‌تواند همین واکنش‌ها را به همراه داشته باشد. از طرفی تعدادی از معتادان به تلفن همراه می‌گویند استفاده از این وسیله حالت و مود آن‌ها را کاملا عوض می‌کند و این لذت و خوشحالی با هر بار استفاده از این وسیله بیشتر می‌شود.

همان‌طور که مصرف مواد مخدر می‌تواند بر زندگی شخصی و اجتماعی و حرفه‌ای افراد تاثیر بگذارد، همین اتفاق نیز می‌تواند در مورد معتادان به تلفن‌های همراه بیافتد. آن‌ها ممکن است کار و فرزندان و مسئولیت‌های خود را نادیده بگیرند که فقط یک بار دیگر فیس بوک خود را چک کنند و یا مقداری دیگر کلش آو کلنز بازی کنند. بسیاری از ما، زامبی‌های تلفن همراه را در سطح خیابان‌ها دیده‌ایم و یا حتی ممکن است در هنگام رانندگی با آن‌ها تصادف کرده باشیم. پس اعتیاد به تلفن همراه واقعا وجود دارد.

البته هر کسی که از تلفن همراه زیاد استفاده می‌کند به آن معتاد نیست. در حال حاضر فاکتورهای خیلی مناسبی وجود ندارد که با کمک آن‌ها بتوانیم میزان اعتیاد به تلفن‌های همراه را اندازه بگیریم. با وجود علائمی که در ابتدا گفتیم (عصبی و کلافه بودن) و زمان بسیار زیادی که با تلفن‌های همراه خود سپری می‌کنید، باز هم ممکن است در پایین‌ترین سطح اعتیاد به تلفن‌های همراه باشید.

تا زمانی که استفاده از تلفن‌های همراه بر روی زندگی و اهداف شما تاثیر نگذارد، نمی‌تواینم بگوییم شما به تلفن همراه اعتیاد دارید. باید بدانید که مردان حدودا ۸.۵ ساعت از تلفن همراه خود استفاده می‌کنند و خانم‌ها حدود ۱۰ ساعت از آن‌ّها استفاده می‌کنند.

از طنز روزگار، چند برنامه‌ی در گوگل پلی وجود دارد که با نصب و استفاده از آن می‌توانید برای مدتی از گوشی خود فاصله بگیرید. یکی از بهترین‌های آن FlipD نام دارد (دانلود از گوگل پلی). به کمک آن می‌توانید زمان‌ّهایی را مشخص کنید و در این مدت گوشی خود را قفل کنید و کنار بگذارید. در این زمان‌ها فقط می‌توانید با ۳ نفر که از قبل انتخاب کرده‌اید، تماس بگیرید و تمام پیام‌های شما به صورت خودکار و با متنی که از قبل نوشته‌اید پاسخ داده می‌شوند. هر قسمت را که تمام کنید ۶۰ ثانیه جایزه می‌گیرید که می‌توانید هر چیزی که مایل هستند را چک کنید.

اپلیکیشن‌های زیاد شبیه به آن چه که گفتیم وجود دارد، مثل  BreakFree (دانلود از گوگل پلی | دانلود از کافه بازار) و Phone Addict Free (دانلود از گوگل پلی).

البته برای این که این برنامه‌ها بیشتر برای شما مفید باشند بهتر است اول بفهمید به چه چیز بیشتر اعتیاد دارید؛ بازی‌ها، رسانه‌های اجتماعی یا کار. این‌ها بیشتر عامل اعتیاد شما به تلفن‌های همراه هستند. شاید از این‌ها برای آرامش خود یا پرت کردن حواس خود استفاده می‌کنید، ولی واقعا بهتر است کمی به دنیای واقعی هم نگاه کنید.

منبع

نظرات خوانندگان

خلیل حیدری
۲۲ آبان ۱۳۹۴ ۲۳:۴۹:۳۵
باسلام وخسته نباشیددقیقا درست فرمودیدتلفن هوشمندواقعا روی اعصاب وروان مردم تاثیرزیادی گذاشته بنده بانظرشما کاملا موافق هستم