کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردومقالات

10 دلیل برای مهاجرت به سیستم عامل El Capitan

زمان نصب آخرین نسخه از سیستم عامل OS X اپل یعنی El Capitan فرا رسیده است. در این مقاله در مورد دلایل مهاجرت به این نسخه از سیستم عامل صحبت خواهیم کرد.


این موضوع را در نظر بگیرید

برخی از کاربران مک در مورد اینکه شرکت اپل به طور عمیقی در گیر iOS-ifying  مک شده است شکایت دارند. من نیز متوجه این موضوع شده‌ام اما این نکته مهاجرت میلیون‌ها نفر را آسان کرده‌ است زیرا آنها از کار کردن با آیفون لذت می‌برند. مهاجرت مک واقعی است. اپل تجارت مک خود را  به سرعت گسترش داده و بنابراین وجود یک پلتفرم نزدیک و بصری لازم است. مدیر عامل شرکت اپل تیم کوک، این هفته وعده داده است که اپل طرحی برای ادغام کامل سیستم عامل iOS و OS X ندارد و تنها می‌خواهد انتقال و حرکت بین دستگاه‌های مختلف را آسان سازد.


تغییرات بنیادین

اپل امسال بر روی بهبود بهره وری هر دو سیستم عامل خود تمرکز کرده است. این بدین معناست که آنها کدهای غیر ضروری را کوتاه کرده‌اند. این موضوع بسیار مهم است، زیرا نه تنها شما می‌توانید به عملکرد واقعی سیستم عامل دست یابید بلکه فرصتی برای نوآوری‌های  جدید در OS در آینده باز خواهد شد. 


متال

در این سیستم عامل از فناوری گرافیکی متال استفاده شده است. این فناوری باعث می‌شود رندر شدن فایل‌های PDF تا 50 درصد و رندر کردن صفحات سایت‌ها نیز تا 40 درصد شتاب پیدا ‌کند. در این فناوری گرافیکی از تمامی CPU و پردازنده‌ی گرافیکی مک به طور کامل استفاده می‌شود، بنابراین می‌توانید انتظار داشته باشید که عملکرد بازی‌ها و کار با برخی از برنامه‌ها  10 برابر شود. بیشتر برنامه‌ها هم اکنون از قابلیت هسته‌ی گرافیکی اپل استفاده می‌کنند که از قدرت متال بهره می‌گیرد.


اشاره گر موس

در این سیستم عامل بسیاری از قابلیت‌ها  تغییر کرده است. یکی از این موارد، اشاره گر موس است. اگر نمی‌توانید اشاره گر موس را ببینید، کافیست موس را حرکت دهید تا به یک فلش بزرگ تبدیل شود.

  • کنترل ماموریت (Mission control) به شما اجازه می‌دهد تنها با کشیدن یک پنجره به بالای صفحه نمایش، یک فضای دسکتاپ جدید ایجاد کنید.
  • بیشتر نقشه‌های کاربردی، نقشه‌های ایستگاهی،برنامه حمل و نقل عمومی  را فراهم آورده و به شما اجازه می‌دهد جهات را به طور مستقیم به آیفون خود اکسپورت کنید.
  • ویدئوی AirPlay به شما اجازه می‌دهد فیلم های موجود در صفحات سایت را از طریق تلویزیون اپل (Apple TV) پخش کنید.


جستجو

در این نسخه از مک، جستجوی اسپات لایت بهبود یافته تری با  منابع جدید مرجع (مانند ویمئو،Vevo  و سایر موارد) خواهید داشت و جستجو با زبان طبیعی نیز در آن پشتیبانی می‌شود.


سافاری

قابلیت جدیدی که به سافاری افزوده شده است توانایی قطع کردن صداست. این ویژگی در مواردی که تبلیغات ویدئویی در یکی از تب‌های شروع به کار می‌کند بسیار مفید خواهد بود. اصلا نیازی نیست که این تبلیغ آزاردهنده را پیدا کنید، شما می‌توانید به اسانی صدا را در مرورگر خود قطع کنید در حالیکه صدای سیستم هنوز فعال است. همچنین قابلیت دیگری که به سافاری اضافه شده است، پین کردن پنجره ها است. این موضوع بسیار شبیه تب‌ (زبانه) در مرورگر است به جز اینکه پنجره های پین شده فعال باقی می‌مانند و زمانی که روی لینک کلیک می‌کنید مکان و موقعیت شما را بر روی سایت از دست نخواهد رفت.


صفحه نمایش دو بخشی

کاربران آینده ی آیپد زمانی که با این قابلیت روبرو شوند حتما عاشق آن خواهند شد. این قابلیت به شما اجازه می‌دهد که دو برنامه یا همان اپلیکیشن خود را به صورت ساید بای ساید و در حالت تمام صفحه مشاهده کنید. برای ورود به این حالت کافیست دکمه ی سبز رنگی که در سمت چپ و بالای پنجره ی اپلیکیشن قرار دارد کلیک کرده و نگه دارید و سپس پنجره ی دیگری را کنار آن قرار دهید. شما می‌توانید از مرز بین این دو پنجره استفاده کنید و فضای هر کدام از اپلیکیشن‌ها را تغییر دهید.


ایمیل

ایمیل می تواند رویدادها و افراد جدید در پیام‌ها را تشخیص دهد و سپس به شما اجازه می‌دهد تنها با یک کلیک  آنها را به لیست مخاطبان خود و یا تقویم اضافه کنید. شما می‌توانید به آسانی یک پیام را پاک کنید.


یادداشت‌ها

یادداشت قابلیتی است که می‌تواند برای بسیاری از افراد ارزشمند باشد. نه تنها می‌توانید مسائلی مانند تصویر، ویدئو، صوت، نقشه، موقعیت، اعداد و ارقام، صفحات سایت، PDF را در آن ذخیره کنید بلکه شما قادر خواهید بود فایل‌های خود را به آسانی به اشتراک بگذارید، از QuickLook استفاده کنید و به سرعت چک لیست‌های خود را ایجاد نمایید. با استفاده از یکپارچه سازی iCloud در آن می‌توانید تمامی یادداشت‌های خود را بین دستگاه‌های اپل مختلف، داشته باشید. توسعه دهندگان  اپلیکیشن می‌توانند در برنامه های آتی خود این قابلیت را بگنجانند.


تصاویر و عکس‌ها

بهبودهای بسیار زیادی در مورد تصاویر و عکس ها رخ داده است اما یکی از قابلیت های مهم در این سیستم عامل پشتیبانی آن از اکستنشن‌های ویرایش در داخل اپلیکیشن OS X است. شما می‌توانید برنامه‌های تصویر برداری را از داخل فروشگاه مک دانلود کنید و سپس  از درون عکس به آنها دسترسی داشته باشید.


نتیجه گیری

نسخه تازه انتشار یافته، سریع و واکنش گرا بوده و استفاده از آن مانند سیستم عامل قبلی آسان است. نسخه El capitan، نسخه بسیار مهمی است که  اپل را قادر می‌سازد اصلاحات بیشتری بر روی سیستم عامل‌های خود در سال‌های آینده داشته باشد.


نصب

نسخه‌ی EL Capitan معمولا از بیشتر مکینتاش‌هایی که از سال 2008 به بعد منتشر شده اند پشتیبانی می‌کند. برای ارتقای سیستم، حداقل به 6 گیگابایت فضا نیاز دارید و حتما قبل از انجام این‌کار از سیستم و فایل‌های مهم بک آپ تهیه کنید.

منبع

نظرات خوانندگان