کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردومقالات

کامپیوترتان را خودتان تعمیر کنید

کامپیوترها برای برخی از ما عجیب و گاهی ترسناک به نظر می‌رسند. مخصوصا وقتی بحث تعمیر و یا ارتقای سخت افزاری در میان باشد. در حالی که اینطور مسلما نیست. البته شما می‌توا‌‌نید برای تعمیر ویندوز هزینه‌های بالایی به تکنیسین‌ها بپردازید ولی بهتر است بدانید آنها همیشه راز مهمی را از شما پنهان نگه می‌دارند: «خود شما می توانید بیشتر این کارها را انجام دهید و به میزان زیادی در هزینه‌ها صرفه جویی کنید»

در این مقاله سه نمونه از این تکنیک‌ها را به شما نشان می دهیم.


ارتقای حافظه
RAM

اگر تا به حال از کارتریج بازی آتاری یا سگا استفاده کرده اید یا حتی دی‌وی‌دی داخل دستگاه پخش قرار داده‌اید، اطلاعات اولیه برای ارتقای رم را دارید. دسترسی به رم در بیشتر کامپیوتر‌ها بسیار ساده است. به طور مثال در بیشتر لپ‌تاپ‌ها تنها با باز کردن چند پیچ زیر لپ‌تاپ می‌توانید به رم دسترسی داشته باشید.

پس از باز کردن ‌دریچه زیر لپ‌تاپ خارج کردن رم قدیمی و جایگزینی رم جدید کار ساده ای است. فقط باید دو گیره دو طرف رم را باز کنید تا رم به راحتی خارج شود. رم جدید نیز فقط از یک طرف داخل سوکت جا می خورد. بر خلاف تصور عموم رم‌ها بسیار در برابر خرابی مقاوم هستند پس زیاد نگران خراب شدنش نباشید. (البته استثنا هایی هم وجود دارند. مثلا رم مک‌بوک‌های اپل و الترابوک‌ها قابل ارتقا نیستند.)

شاید دشوار‌ترین قسمت ارتقای رم انتخاب آن است. رم جدید شما باید از نظر نوع و سرعت با برد اصلی (Motherboard) کامپیوتر شما سازگار باشد. انواع رم در حال حاضر DDR، DDR2، و DDR3 هستند. سرعت رم نیز با واحد مگاهرتز  (MHz) اندازه گیری می شود. برای پیدا کردن این دو مورد می توانید به سایت سازنده لپ‌تاپ‌ یا برد اصلی کامپیوتر رومیزی خود مراجعه کنید، از دفترچه راهنمایی خود استفاده کنید و یا با نصب برنامه‌هایی مانند CPU-Z و یا Crucial System Scanner نوع رم و سرعت مورد نیاز آن را پیدا کنید.

این مقاله نیز در مورد انتخاب رم مناسب می تواند به شما کمک کند.


تعویض کیبورد لپ‌تاپ

اگر لیوان شربت روی کیبورد لپ‌تاپ ریخته‌اید یا حروف آن به مرور زمان پاک شده‌اند، شاید بخواهید کیبورد خود را تعویض کنید. به طور کلی این کار به مهارت خاصی نیاز ندارد. معمولا با باز کردن تعدادی پیچ می‌توانید کیبورد را از محل خود خارج کنید و کابل آن را از سوکت بورد اصلی سیستم درآورید. برای جاگذاری کیبورد جدید برعکس این روند را تکرار کنید. فیلم‌های آموزشی برای تعویض مدل‌های مختلف لپتاپ در اینترنت به سادگی یافت می‌شوند.

نصب مجدد ویندوز

مطمئن باشید خودتان می‌توانید ویندوز خود را دوباره نصب کنید. این کار در ویندوز 8.1 بسیار ساده شده و در ویندوز 10 از این هم ساده‌تر خواهد شد. برای نصب ابتدا باید فایل های مهم خود را روی هارد‌دیسک خارجی یا فلش کپی کنید، ویندوز را از روی دی‌وی‌دی نصب کنید و سپس برنامه‌های مورد نیاز خود را مجددا نصب کنید.

 

منبع

نظرات خوانندگان