کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردومقالات

Foobar2000 یا MusicBee: موزیک پلیر برگزیده ویندوز

برای عشق صداها، محدودیتی در رابطه با میزان کاری که یک اپلیکیشن موزیک پلیر می‎تواند انجام دهد وجود ندارد. از سفارشی سازی ظاهر آن، تغییر تنظیمات سریع اکولایزر گرفته تا شناسایی صحیح تگ‎ها در کتابخانه‎ی موزیک آن‎ها. آن‎ها همیشه بیشتر می‎خواهند. در طول سالیان سال، من پلیر‎های زیادی را تست کرده‎ام، از مدیا پلیر خود ویندوز گرفته تا Winamp بسیار محبوب.

ولی بجای افسوس خوردن در رابطه با روز‎های قدیم، اجازه دهید در رابطه با دو پلیر مدرن صحبت کنیم و اینکه کدام یکی از این دوتا را باید انتخاب کنید.

Foobar2000 یا MusicBee؟

کدام یکی برنده‎ی این مبارزه خواهند بود؟


MusicBee
بهتر از Foobar2000

قابلیت‎های عملکردی بیشتر

در MusicBee چیز‎های بیشتری قرار گرفته است. نه تنها می‎تواند تمامی فایل‎های صوتی شما را مدیریت کند، بلکه از تمامی فرمت‎‎های مهم صوتی از جمله، MP3, AAC, M4A, MPC, OGG, FLAC, APE, Opus, TAK, WV, WMA و WAV پشتیبانی می‎کند. می‎تواند لیست پخش‎های جدیدی را ایجاد و مدیریت کند، و همچنین قابلیت این را دارد که لیست پخش هوشمند خود را براساس فیلتر‎های شخصی ایجاد کند و قابلیت یکپارچی با پادکست‎‎ها را نیز دارد. (بسیار شبیه به iTunes)

درست زیر بخش Podcasts، همچنین تب‎هایی برای کتاب‎های صوتی، رادیو، اینباکس و تاریخچه وجود دارد. بقیه تب‎ها به خودی خود نشان می‎دهند در رابطه با چه چیز هستند، به طوری که تاریخچه در رابطه با موزیک‎هایی است که اخیرا پخش شده است، ولی تب مربوط به اینباکس مجهول بود. من به طور کامل نفهمیدم که چطور قرار است ما پیام‎هایی را از طریق این اپلیکیشن ارسال و دریافت کنیم. به هرحال اینطوری هم نیست که من قصد این کار را داشته باشم، به اندازه‎ی کافی صندوق دریافت ایمیل دارم که نخواهم نگران یکی دیگر هم باشم.

به همینجا ختم نمی‎شود. MusicBee همچنین به شما اجازه می‎دهد تنظیمات اکولایزر را بسیار بهتر از سایر نرم‌افزار‎ها انجام دهید. دکمه‎ی EQ را در انتهای سمت راست فشار دهید و پنجره‎ای که به صورت پاپ آپ باز می‎شود به شما نشان خواهد داد چه کارهایی می‎توانید آنجا انجام دهید از وارد کردن تنظیمات Winamp گرفته تا سفارشی سازی خروجی DSP شما به شیوه‎ای که می‎خواهید.

در صورتی که نمی‎خواهید وقت زیادی را اینجا صرف کنید، پیش تنظیماتی هم وجود دارد که می‎توانید از آن‎ها استفاده کنید. همچنین گزینه‎ای برای تنظیم EQ به شکل یک کانال 15 بانده در عوض حالت پیشفرض 10 کانال وجود دارد. یک قابلیت جالب و باحال.

همچنین گزینه‎ای برای سوییچ کردن به یک مینی پلیر با فشردن دکمه‎ی MusicBee در گوشه‎ی سمت چپ بالا و سپس رفتن به بخش View و انتخاب مینی پلیر موجود است.

حالت پیشفرض نمایش پلیر به شما نام آهنگی که در حال پخش است را به همراه نام هنرمند نشان می‎دهد، موس را بر روی آن ببرید و کنترل‎هایی بیشتری همانطور که در پایین نشان داده شده است در اختیار شما قرار می‎گیرد.

اینجا، شما قابلیت‎های کنترلی بیشتری در اختیار می‎گیرید نظیر رد کردن ترک‎های صوتی و مدیریت بلندی یا کم بودن صدا. آیکون همبرگر را فشار دهید تا یک پنجره‎ی پاپ آپ باز شود که به شما لیست در حال پخش را نشان خواهد داد. چنین قابلیتی بسیار به درد بخور است زیرا به شما اجازه می‎دهد به هر آهنگی در لیست خود می‎خواهید بروید بدون اینکه نیاز به بستن مینی‌پلیر باشد.


چیزهای کوچک مهم هستند

اگر مثل من عاشق چیزهایی هستید که به شما امکان سفارشی کردن اوضاع به شیوه‎ای که دوست دارید را بدهد، از MusicBee ناامید نمی‌شوید. روی صفحه‎ی سمت راست که اطلاعات آهنگ را نشان می‎دهد کلیک راست کنید و سپس رویCustomize Panel Settings  کلیک کنید تا شاهد این باشید که چقدر می‎توانید کل ظاهر این پلیر را تغییر دهید.

شما می‎توانید فونت، تار بودن پنجره‎ی شناور، و جایگذاری پنل‎ها را تغییر دهید. این امر به معنی این است که چیز‎هایی زیادی در این بخش وجود دارد که شاید شما بتوانید کل یک روز را صرف سفارشی کردن این پلیر به شیوه‎ای که دوست دارید، کنید.

اگر ظاهر پلیر چیز زیاد مهمی برای شما نیست، باز هم چیز‎های زیادی پیش روی شما قرار دارد (درست است، شوخی نمی‎کنم). فقط نظیر مدیا پلیر پیش فرض ویندوز، MusicBee گزینه‎ای عالی برای متوقف کردن موزیک در حال پخش با بردن موس روی آن در نوار وظیفه، در اختیار شما قرار می‎دهد. یک گزینه‎ی به درد بخور مخصوصا زمانی که بخواهید یک تلفن جواب دهید یا به صورت آنلاین ویدیوی دیگری را مشاهده کنید.

foobar2000 دارای این ویژگی نیست، که من را به فکر انداخت چرا چنین ویژگی را لحاظ نکرده‎اند؟

همچنین، زمانی که آهنگ تمام می‎شود (و با فرض اینکه اپلیکیشن به حالت مینیمایز روی تسک بار در آمده است) یک پاپ آپ روی گوشه‎ی سمت راست پایینی وجود دارد و جزییات آهنگ جدیدی که شروع به پخش کرده است را در اختیار شما قرار می‌دهد. فوق العاده است!


Foobar200
بهتر از MusicBee

چیزهای خوب در بسته‎های کوچک

Foobar2000 در بسیاری از دوست داران صدا که من شخصا با آن‎ها آشنا هستم محبوب است این افراد، کسانی هستند که امکانات زیادی را نمی‎خواهند، بلکه دوست دارند کنترل بیشتری در رابطه با فایل‎هایی که در حال گوش دادن به آن هستند داشته باشند و کار‎ها را سریعتر انجام دهند. ولی ظاهر نیز می‎تواند فریبنده باشد.

Foobar2000 برنامه‎ای سبک است، به سرعت باز می‎شود و در عرض چند ثانیه با فشار دادن آهنگی که دوست دارید، شروع به پخش خواهد کرد. چنین چیزی همیشه در رابطه با MusicBee صدق نمی‎کند به طوریکه لود کردن یک آهنگ چیزی حدود 5 ثانیه یا بیشتر طول می‎کشد. چنین چیزی مشکل حادی به نظر نمی‎آید، ولی افراد زیادی در این دنیا وجود دارند که بی صبر هستند.


سفارشی سازی‎ها باید آسان باشد

به نظر می‎آید ساختار کلی این اپلیکیشن سادگی باشد. بله شما می‎توانید این نرم افزار را نیز سفارشی کنید، ولی نیازی به انجام آن در طول یک روز را ندارید. به بخش View>Layout>Quick setup بروید. از اینجا می‎توانید رنگ‎های ظاهر پلیر، و اینکه چطور دوست دارید به نظر آید و لیست پخش چطوری باشد را تغییر دهید.

یک ‎گزینه‎ی عالی برای مشاهده آلبوم‎های متفاوت براساس ژانر، یا هنرمند و به همین ترتیب موارد دیگر وجود دارد که به آسانی می‎توان از منوی کشویی آن را انجام داد. درست زیر آن بخشی به اسم Spectrum وجود دارد که اطلاعات آهنگ در حال پخش را نشان می‎دهد و مقادیر dBs را می‎توانید ببینید. چنین چیزی یک امکان عالی است، یعنی دیدن جزییات آهنگی که در حال پخش است بدون اینکه نیاز باشد جای دیگر کلیک کنید. چنین چیزی را یقینا من به شدت در MusicBee بابت آن دلتنگ بودم.

از Foobar2000 خوشتان آمده است؟ پس این پلاگین‎ها را امتحان کنید تا آن را فوق العاده تر سازید و اجازه ندهید ظاهر مینیمال آن شما را گول بزند!


برنده را تشویق کنید!

با در اختیار داشتن گزینه‎های فراوان و ویژگی‎های مربوط به پادکست‎ها، رادیو و دیگر یکپارچگی‎ها (دارای یکپارچگی Soundcloud هم است ولی من نحوه‎ی کار با آن را متوجه نشدم!) بدون شک به نظر من MusicBee برنده‎ی واضح در این جا به شمار می‎رود. باید قبول کرد که راه‎های زیادی برای بهینه سازی foobar2000 وجود دارد، ولی اندکی سرهم بندی کردن به شمار می‎روند.

ولی این نظر من است. اگر شما نظر دیگری دارید ما را هم در جریان بگذارید که چه نوع پلیری را ترجیح می‎دهید و چرا انتخابتان این است؟


منبع

دانلود MusicBee از گردو

مقاله مرتبط

نظرات خوانندگان