کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردومقالات

مدیریت موبایل روی کامپیوتر: آموزش نرم‌افزارهای PC Suite

غالب گوشی‌های موبایل امروزی قابلیت اتصال به کامپیوتر را دارند. علاوه بر این، قابلیت سینک‌کردن یا هماهنگی میان کامپیوتر و موبایل امکان تبادل اطلاعات و محتوایی مانندContact و Bookmark و Address Book را از کامپیوتر به گوشی و برعکس فراهم می‌کند. با این قابلیت می‌توان میان محتوای روی کامپیوتر و گوشی به سرعت یک ارتباط برقرار و آن‌ها را با هم هماهنگ کرد. پشتیبانی و کپی گرفتن از اطلاعات (اطلاعاتی مانند عکس و ویدئو) گوشی، ویرایش اطلاعات، به‌روزرسانی نرم‌افزار گوشی، اتصال به اینترنت، نصب نرم‌افزار و خیلی از کارهای دیگر را می‌توان با اتصال یک گوشی به کامپیوتر انجام داد.

در گوشی‌هایی که از سیستم‌عامل استفاده می‌کنند، به خصوص سیستم‌عامل ویندوز موبایل، این قابلیت بیشتر نمود پیدا می‌کند و می‌توان حتی با استفاده از قابلیت‌هایی مانند Active Sync نرم‌افزارها را از طریق کامپیوتر روی گوشی موبایل نصب کرد.
به‌طور معمول، هر شرکت سازنده گوشی تلفن‌همراه یک نرم‌افزار PC Suite همراه با گوشی ارائه می‌کند که با استفاده از آن می‌توانید میان گوشی و کامپیوتر ارتباط برقرار کنید. در این مقاله از نرم‌افزار Nokia PC Suite استفاده کردیم، اما دیگر PC Suiteها نیز کم و بیش مانند این نرم‌افزار هستند.

نصب

نرم‌افزارهای PC Suite پس از نصب باید پیکربندی شوند. سؤالاتی مانند نوع ارتباط گوشی با کامپیوتر (کابل، بلوتوس یا اینفرارد)، شناسایی مدل گوشی و خواندن اطلاعات روی حافظه گوشی از جمله این مراحل هستند. پس از نصب می‌توانید هر کاری را که می‌خواهید، انجام دهید.

شناسایی گوشی

اغلب پس از اتصال کابل گوشی به کامپیوتر، نرم‌افزار PC Suite گوشی را شناسایی می‌کند،

اما اگر گوشی را نشناخت، از منوی Settings گزینه Add more phones ابزار Get Connected را اجرا کنید. نوع اتصال گوشی به کامپیوتر را انتخاب کرده، منتظر بمانید تا گوشی را شناسایی کند و نام و مدل گوشی نمایش داده شود.


نکته: هیچ‌گاه هنگام ارتباط گوشی با کامپیوتر، از گوشی استفاده یا کابل اتصال USB را قطع نکنید. چون احتمال مخدوش‌شدن اطلاعات وجود دارد.

پشتیبان‌گیری

یکی از کارهایی که می‌توان با نرم‌افزارهای PC Suite انجام داد، پشتیبان‌گیری از اطلاعات گوشی است. کاری که حتماً باید در فواصل منظم انجام شود تا اگر اتفاقی برای گوشی افتاد، بتوانید دوباره اطلاعات را به دست آورید. از منوی File گزینه Backup را انتخاب کنید. گزینه Back up the describe… را کلیک و در مرحله دوم مواردی را که می‌خواهید از آن‌ها پشتیبان‌گیری شود، تیک بزنید.

محل ذخیره شدن فایل پشتیبان را تعریف کنید. منتظر بمانید تا اطلاعات از روی گوشی پشتیبان‌گیری شده و روی کامپیوتر ذخیره شوند.

سینک کردن

می‌توانید اطلاعاتی مانند ایمیل یا Address Book را میان گوشی و کامپیوتر با هم سینک یا هماهنگ کنید. روی گزینه Synchronize کلیک کنید. نرم‌افزاری را که می‌خواهید اطلاعات او میان گوشی و کامپیوتر سینک شود، انتخاب کنید (مانند نرم‌افزار Microsoft Outlook). با تیک زدن گزینه‌هایی که باید سینک شوند به مرحله بعدی بروید. باید مبدأ تاریخ سینک‌‌کردن اطلاعات را مشخص کنید. به‌عنوان مثال، اطلاعات از چند هفته قبل تاکنون سینک شوند. با زدن کلید Finish سینک کردن اطلاعات شروع می‌شود.

ویرایش

روی گزینه Contacts کلیک کنید تا ابزار Nokia Communication Center اجرا شود. با کمک این ابزار می‌توانید Message، Contact و Calendar روی گوشی تلفن‌همراه را ویرایش یا حذف/اضافه کنید. از منوهای سمت چپ، هر یک از این گزینه‌ها را می‌خواهید انتخاب و اطلاعات را مشاهده کنید.

برای ویرایش Contact کافیست روی هر یک از فیلدها دوبار کلیک و اطلاعات را ویرایش کنید. برای Messageها می‌توانید با کامپیوتر به پیغام‌ها جواب دهید یا آن‌ها را برای افراد دیگری بفرستید. کافیست پیغام را انتخاب و با زدن گزینه‌های Replay To یا Forward To پیغام جدید را وارد و کلید Send را کلیک کنید.

مدیریت فایل‌ها

یکی از پرکاربردترین کارها با نرم‌افزارهای PC Suite مدیریت فایل‌ها روی گوشی است. با این ابزار می‌توانید روی گوشی فایل‌های جدید کپی کنید، فایل‌های قدیمی را جابه‌جا کنید یا فایل‌های روی گوشی را گروه‌بندی کنید. روی گزینه File Manager کلیک کنید. اکنون می‌توانید حافظه اصلی گوشی و حافظه جانبی آن را ببینید 

و با کلیک کردن روی آن‌ها به فایل‌ها و پوشه‌ها دسترسی پیدا کنید. با استفاده از نوار درختی سمت چپ این ابزار به راحتی می‌توانید اطلاعات و فایل‌های خود را میان حافظه‌های گوشی و پارتیشن‌های کامپیوتر مدیریت کنید.

نصب نرم‌افزار

برای نصب یا افزودن نرم‌افزار جدید، گزینه Install Applications را انتخاب و خیلی ساده از کامپیوتر فایل‌های نصب برنامه‌ها را به گوشی منتقل کنید.

البته برای گوشی‌هایی که از سیستم‌عامل استفاده می‌کنند، این‌کار کمی سخت‌تر و دارای مراحل بیشتری است. برنامه‌های نصب‌شده روی گوشی را نیز می‌توانید با این نرم‌افزار حذف یا به‌روزرسانی کنید.

نظرات خوانندگان