کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردومقالات

پنج روش برای دسترسی و کنترل از راه دور کامپیوترتان

در حقیقت کامپیوترتان فقط محدود به منزل شما نیست. شما می­توانید به دسکتاپ، فایل­‌های­تان، و حتی قدرت بازی کامپیوترتان در هر حال دسترسی پیدا کنید. شما می­توانید از هر جای جهان کامپیوترتان را روشن کنید!

می­پرسید چگونه می­توان این کار را کرد؟ بیایید قبل از این که به بحث تخصصی در مورد ابزار­های کنترل و دسترسی از راه دور برای بازی، خلاقیت و... بپردازیم ابتدا با همه روش­های کنترل از راه دور آشنا شویم.


Remote Desktop

نرم­افزارهای Remote desktop اساساً با ارسال اطلاعاتی از دسکتاپ شما به شما اجازه دسترسی به کامپیوتر و تمام برنامه­‌های آن با استفاده از یک دستگاه دیگر از طریق اینترنت می­دهند. این کار حتی بر روی تبلت یا موبایل قابل انجام است، حتی از طریق اینترنت سیم­کارت.

برای انجام این کار شما باید یک سرور Remote desktop روی کامپیوتری که می­خواهید به آن متصل شوید راه‌­اندازی کنید. برای این کار ما به شما نرم­‌افزار TeamViewer را پیشنهاد می­کنیم: استفاده از آن آسان است، و برای استفاده غیر تجاری کاملا رایگان است، تقریبا روی هر پلتفرمی قابل اجراست و به هیچ گونه تنظیمات پیچیده و port-forwarding نیازی ندارد.

Parallels Access یک جایگزین خوب و مناسب دیگر است. نقطه قوت آن هنگامی است که از طریق یک موبایل یا تبلت به کامپیوترتان دسترسی پیدا می­کنید، محیط کاربری مناسب‌تری را برای لمس ایجاد می­کند. برعکس TeamViewer در هر حال Parallels Access سالیانه 20$ حتی برای مصرف شخصی هزینه خواهد داشت.

شما همچنین می­توانید از این روش ساده و کلی کاملا صرف نظر کنید. به عنوان مثال، شما می­توانید ویژگی Remote Desktop در نسخه­‌های Professional ویندوز را فعال کنید و از هر گونه نرم‌­افزار (RDP (Remote Desktop Protocol برای کنترل از راه دور کامپیوتر خود استفاده کنید. مایکروسافت همچنین نرم‌­افزار­های Remote Desktop را برای اندروید، آیفون و آیپد ارائه می­کند. شما همچنین می­توانید یک سرور (VNC (Virtual Network Computing بر روی کامپیوترتان راه­اندازی کنید تا به طور مشابه به آن دسترسی پیدا کنید. این کار حتی اگر از نسخه professional ویندوز استفاده نمی­کنید، قابل انجام است.

Parallels Access یک محیط کاربری اختصاصی برای موبایل­ها در نظر گرفته است.


استفاده از این سرویس‌­های DIY آسان نیست. شما باید Port-forwarding و dynamic DNS را خودتان راه‌­اندازی کنید تا از راه دور به آن­ها دسترسی پیدا کنید. امن کردن آن­ها سخت­‌تر خواهد بود، چرا که اگر هر ربات آدرس IP شما را در اینترنت اسکن کند می­تواند بفهمد که این سرویس در حال اجرا روی این پورت­‌هاست و می­تواند برای ورود و سازگار شدن با کامپیوتر شما تلاش کند. این ریسک با سرویس­هایی مانند TeamViewer یا Parallels Access وجود ندارد، زیرا کار هم­گام سازی با کامپیوتر را از طریق سرور­های خودشان انجام می­دهند.

 
دسترسی از راه دور به فایل­ها

شما همچنین می­توانید در هر جا به فایل­های کامپیوتر خود دسترسی داشته باشید. اگر نمی­خواهید از روش Remote Desktop استفاده کنید بهترین روش موجود برای شما استفاده از یک روش کنترل از راه دور ساده با گزینه جداگانه برای انتقال فایل است.

در TeamViewer وقتی به یک کامپیوتر متصل هستید کافی است گزینه انتقال فایل را در TeamViewer انتخاب کنبد تا به تمام فایل­‌های روی حافظه کامپیوترتان دسترسی پیدا کنید یا فایلی را از دستگاه­‌تان به کامپیوترتان آپلود کنید. برنامه­‌های اندروید، آیفون و آیپد هم از انتقال فایل پشتیبانی می­کنند، و می­توانید فایلی از کامپیوتر را در موبایل یا تبلت خود دانلود کنید. (Parallels Access از انتقال فایل به صورت مستقیم پشتیبانی نمی­کند.)

دسترسی از راه دور به فایل­ها از طریق Dropbox یا سرویس­های Cloud دیگر آسان­تر است.


ممکن است یک کاربر معمولی کامپیوتر استفاده از یک سرویس ذخیره سازی cloud را به روش دسترسی از راه دور قبلی فایل­‌ها ترجیح دهد. فایل­های خود را در یک سرویس مانند Dropbox، OneDrive یا Google Drive قرار دهید و آن­ها به صورت آنلاین هم­گام سازی خواهند شد. شما می­توانید به آن­ها در هر جا از طریق مرورگر اینترنت خود، برنامه موبایل این سرویس­ها، یا برنامه همگام سازی آن­ها، دسترس پیدا کنید.

نکته مثبت این است که نیازی به روشن بودن کامپیوتر خود ندارید. نکته منفی این است که با میزان حجمی که این سرویس­ها در اختیار شما گذاشت‌ه­اند محدود می­‌شوید. اگر نگران ذخیره کردن فایل­های حساس خود به صورت آنلاین هستید، همیشه می­توانید قبل از ذخیره کردن در Cloud آن­ها را رمزگذاری کنید.


استفاده از پرونده‌­ها در cloud

کاربران آفیس مایکروسافت می­توانند پرونده‌­های خود را در حافظه cloud رایگان مایکروسافت یعنی سرویس OneDrive ذخیره کنند، سپس در هر جا که باشند از طریق یک مرورگر به سایت Office Online دسترسی پیدا کنند و پرونده‌­ها را مشاهده یا حتی ویرایش کنند. آفیس آنلاین کاملا رایگان است. OneDrive در ویندوز 8.1 قرار داده شده است و همچنین برای ویندوز­های قبلی به صورت رایگان برای دانلود وجود دارد.

همچنین برنامه آفیس موبایل برای آیفون، اندروید و ویندوزفون اجازه مشاهده یا ویرایش پرونده­‌های ذخیره شده در اکانت OneDrive شما را به صورت رایگان می­دهد. آفیس برای آیپد امکان ویرایش‌­های قدرتمندتری را می­دهد، اما باید در نظر داشته باشید که همه این برنامه­‌های موبایل به یک اشتراک Office 365 برای ویرایش نیاز خواهند داشت (نمایش فایل­ها رایگان است).

آفیس برای آیپد


آفیس مایکروسافت تنها برنامه موجود نیست. Google Docs کاملا رایگان است، روی مرورگر کامپیوتر شما قابل اجراست و به شما اجازه ویرایش Google Docs یا پرونده­‌های آفیس مایکروسافت را در هر جا از طریق یک مرورگر یا برنامه موبایل می­دهد.


کامپیوتر خود را از راه دور روشن کنید

کامپیوترها از یک ویژگی به نام Wake-on-Lan پشتیبانی می­کنند. وقتی که Wake-on-Lan روی کامپیوتر فعال باشد، بخش شبکه کامپیوتر به یک مدل اطلاعات خاص حتی وقتی خاموش باشد، یا Hibernate و یا در حالت Sleep Mode باشد واکنش نشان می­دهد. وقتی کامپیوتر این اطلاعات را دریافت کند روشن می­شود.

شما می­توانید از مزیت Wake-on-Lan برای روشن کردن کامپیوتر خود از طریق اینترنت استفاده کنید. این به شما اجازه می­دهد که کامپیوتر خود را به جز وقتی که بخواهید به فایل­‌هایش یا دسکتاپ آن از راه دور دسترسی پیدا کنید، خاموش نگه دارید.

فعال کردن قابلیت Wake-on-Lan در TeamViewer


این کار را به دو روش متفاوت می­توان انجام داد. می­توانید یک پورت از روتر خانه خود به کامپیوتری که در شبکه محلی­تان قرار دارد بفرستید، و سپس از یک نرم‌­افزار ویژه برای ارسال اطلاعات Wake-on_lan به آدرس IP خانه خودتان بفرستید.

یا می­توانید از نرم­‌افزار ویژه­ای که روی شبکه محلی شما ریخته می­شود استفاده کنید. وقتی که سیگنال را دریافت کند، اطلاعات Wake-on-Lan را به یک کامپیوتر در همان شبکه می­فرستد. TeamViewer این ویژگی را هم ارائه میکند، اگر یک کامپیوتر که TeamViewer آن فعال است روشن باشد به شما اجازه می­دهد اطلاعات Wake-on-Lan را به کامپیوترهای دیگر موجود در شبکه محلی بفرستید. TeamViewer یک راهنمای جامع برای فعال کردن Wake-on-Lan دارد، از تنظیمات BIOS و کارت شبکه گرفته تا ویندوز و روتر خانه شما. بیشتر این فرآیند حتی اگر از TeamViewer استفاده نمی­کنید شبیه هم هستند، همچنین اگر نمی­خواهید از TeamViewer استفاده کنید به یک نرم‌­افزار موبایل یا کامپیوتر احتیاج دارید که بتواند اطلاعات Wake-on-Lan را برای شما بفرستد. آخرین نسخه parallels Access نیز این ویژگی را به همراه دارد.


Game streaming

هر زمان که از نوآوری کردن خسته شدید، می­توانید از قدرت گرافیک کامپیوترتان برای بازی­‌ها راه دور استفاده کنید. قابلیت عالی in-home Streaming برنامه Steam به شما اجازه می­‌دهد که بازی­هایی که بر روی کامپیوترتان اجرا می­شود بر روی ویندوز­، لینوکس، و کامپیوتر­های دیگر موجود در شبکه خانگی خود ارسال و بازی کنید. شما می­توانید بازی­‌ها را وقتی که خانه نیستید با متصل کردن کامپیوترتان به یک سرور VPN که به شبکه محلی‌­تان متصل است بازی کنید. اما اگر به این روش برنامه Steam را مجبور کنید که از طریق اینترنت بازی­‌ها را بفرستد، سرعت آن عالی نخواهد بود.

قابلیت GameStream شرکت nvidia به شما اجازه می­دهد که بازی­های کامپیوترتان را به تبلت یا دستگاه Shield ارسال و اجرا کنید.


Nvidia همچنین قابلیت GameStream خودش را ارائه می­کند که فقط در گرافیک­‌های جدید Nvidia کار می­کند. برعکس قابلیت Streaming در Steam، Nvidia به شما اجازه دسترسی به کامپیوتر خانگی و بازی کردن از طریق اینترنت را می­دهد، اما این ویژگی هنوز در نسخه آزمایشی است. مشکل در اینجا این است که این ویژگی فقط می­تواند بازی­ها را به Nvidia Shield handheld console یا تبلت Shield ارسال کند. شما می­توانید Shield را به یک تلویزیون وصل کنید و از صفحه بزرگتر استفاده کنید، اما به سخت‌­افزار Shield احتیاج دارید تا به عنوان یک گیرنده عمل کند.

 
ممکن است انقلاب موبایل­ها یک حرکت مهم باشد، اما کامپیوترها هنوز در زندگی خیلی از کاربران مهم هستند. کنترل از راه دور یکی از جنبه­‌هایی هستند که با ابزارهای مناسب اجازه می­دهند کامپیوترها، تلفن­های هوشمند و تبلت­ها به کمک هم قدرتمندتر شوند.

 

منبع

نظرات خوانندگان