کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردومقالات

پنج برنامه برای افزایش امنیت مرورگر

به بد­افزارها و نرم‌­افزارهای تبلیغاتی اجازه ندهید که تمام کلیک­‌های شما را رصد کنند. در این مطلب پنج نرم‌­افزار که به امنیت بیشتر شما کمک می­‌کنند می­‌پردازیم.

 همان­طور که همه می­دانیم اینترنتی مکانی نا­امن است. حتی زرنگ­ترین افراد ممکن است با اشتباه تایپی یک آدرس به سایت مخربی به جای سایت اصلی وارد شوند. البته سایت­‌های مخرب تنها نگرانی‌های موجود نیستند. بسیاری از سایت‌های قانونی دیگر نیز کاملاً اعمال شما را زیر نظر می­گیرند.

 این مقاله در مورد پنج برنامه صحبت می­کند که برای تحکیم امنیت در مرورگر اینترنت ساخته شده‌­اند. در این مقاله بیشتر روی مرورگرInternet Explorer تمرکز شده است، البته نرم­‌افزارهای مشابه دیگری برای سایر مرورگرها وجود دارد.


1. Iobit Uninstaller

IObit Uninstaller یک نرم‌­افزارuninstaller برای ویندوز است. در حقیقت نرم­‌ا‌فزارهایuninstaller نوآوری جدیدی نیستند. بیلیون­ها نرم‌­افزار با این کاربرد موجود است، و خود ویندوز هم برنامهuninstaller مخصوص خودش را دارد.

دلیل اینکهIobit uninstaller شامل این لیست می­شود این است که مانند سایر برنامه­‌ها مستقیماً بر روی خود برنامه تمرکز  نکرده است. در برنامه در یک تب جداگانه کاملاً به نوار ابزارها (toolbar) و افزونه‌­های مرورگر می­پردازد. در مورد Internet Explorer این برنامه حتی می­تواند ActiveX controls را حذف کند. یکی از نکات قابل توجه این برنامه پشتیبانی کردن از حذف چندین مورد به صورت دسته‌­ای است که شما را از حذف تکی هر برنامه معاف می­کند.


2. Adblock Plus for Internet Explore

Adblock Plus for Internet Explorerممکن است با دیدگاه شما درباره یک برنامه ایمن کننده مرورگر متفاوت باشد چرا که کار آن مسدود کردن تبلیغات مزاحم روی سایت­هاست. پس ارتباط این برنامه با امنیت مرور اینترنت در چیست؟ این یک مسأله در حال رشد در سایت­های مشکوک است که تبلیغات را اجرا می­کنند که اگر بر روی آن‌ها کلیک کنید، شما را به سایت­‌های مخرب هدایت می­کند.

برنامه‌­های متعددی برای مسدود کردن تبلیغات وجود داشته­‌اند با نتایج مختلف. اما این برنامه بسیار عالی کار می­کند. هیچ برنامه جلوگیرنده از تبلیغات بدون نقص نیست. اما Adblock تعداد بسیار زیادی از تبلیغات اینترنتی را حذف می­کند و این کار را بدون بر جای گذاشتن عیب و نقص در صفحه انجام می­دهد.

Adblock Plus برای سایر مرورگرهای مشهور مانند Firefox و Chrome نیز موجود است


3. History Sweeper

History Sweeperطراحی شده است تا با مخفی کردن ردپای دیجیتالی شما از حریم خصوصی­تان محافظت کند. گر چه تقریباً همه مرورگرها قابلیت حذف تاریخچه (clear history) را دارند، اما History Sweeper کار حذف را بسیار آسان­‌تر می­کند.

این برنامه تب های جداگانه برای ویندوز، اینترنت و برنامه­‌ها دارد، و می­تواند میزان قابل توجهی از انواع حالت­‌های تاریخچه در هر بخش پاک کند. از نظر مرورگر، History Sweeper پا را فراتر گذاشته و همه کوکی ها(cookie)  و cache مرورگر را هم پاک می­کند. این برنامه قابلیت پاک کردن تاریخچه همه چیز از نوارابزار گوگل گرفته تا AOL و MSN  را داردFirefox  وChrome  هم پشتیبانی می­شوند.


4. Sandboxie

Sandboxie تمام سیستم شما را با اجرا کردن مرورگر در یک محیط ایمن (Sandboxed) حفاظت می­کند. ایده این برنامه این است که با درست کردن یک محیط ایمن (Sandboxie) برای مرورگر، نرم­‌افزارهای مخرب نمی­توانند به بخش­های دیگر سیستم شما دسترسی پیدا کنند. یکی از نکات زیبای Sandboxie این است که آن یکی از برنامه­‌های «ثبت کن و فراموش  کن» می­باشد. نصب برنامه بسیار آسان است و هیچ قسمت مزاحمی در آن وجود ندارد. فقط کافی­ست مرور خود را از طریق ایکن Sandboxed Web Browser انجام دهید تا به همین سادگی مروری ایمن داشته باشید.


5. DoNotTrackMe for IE

فروشنده­های اینترنتی سعی می­کنند رفتار مصرف کنندگان را به منظور رساندن تبلیغات هدف­دار به آن‌ها دنبال کنند. اطلاعات آمار گیری شده جمع کنند و... . گرچه مرورگر Internet Explorer خود شامل حفاظت در مقابل این مدل ردیابی­ها می­شود، اما آن هیچ وقت کافی نبوده است و این بخشی است که DoNotTrackMe for IEوارد عمل می­شود.

DoNotTrackMe تلاش­هایی که به جهت ردیابی رفتار آنلاین شماصورت می­گیرد را جلوگیری و مسدود می­کند. راه­‌اندازی این برنامه ساده است و نیاز به انجام هیچ کار خاصی برای استفاده از آن پس از نصب نیست. DoNotTrackMe هر وقت جلوی یک ردیابی را می­گیرد به شما یک هشدار می­دهد، و به سادگی می­توان فهمید که نرم‌­افزار در حال فعالیت است و حفاظت شما را به عهده گرفته است.

DoNotTrackMeبرای مرورگرهای مشهور دیگر، مانند Safari، Firefox و Chrome نیز موجود می­باشد.


نوبت شماست

شما چه ابزارهای دیگری برای مرور ایمن تر اینترنت استفاده می­کنید؟ پیشنهادها خودتان را با ما در میان بگذارید.


منبع

نظرات خوانندگان