کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردومقالات

استوديو مجازی: آموزش کار با نرم‌افزار Camtasia Studio

به استوديوى مجازى فيلم‌بردارى Camtasia خوش آمديد! البته Camtasia Studio با ديگر استوديوهاى مجازى فيلم‌بردارى کمى متفاوت است و براى فيلم‌بردارى از صفحه‌نمايش کامپيوتر در نظر گرفته شده است. بنابراين، اين نرم‌افزار براى شرکت‌ها و کاربرانى که قصد ساخت ويدئوهاى آموزشى را دارند، بسيار پرکاربرد است. در عين حال، با امکانات متعددى که اين نرم‌افزار در اختيار کاربر قرار مى‌دهد، مى‌توان اسلايدشو نيز ساخت! با اين مقدمه کوتاه به شرح و آموزش مهم‌ترين قابليت اين نرم‌افزار يعنى فيلم‌بردارى از صفحه‌نمايش، ويرايش و انتشار فايل ذخيره‌شده در اينترنت خواهيم پرداخت.

سريع‌ترين راه براى دسترسى به آن، کليک روى لينک Record the screen در پنجره خوش‌آمدگويى نرم‌افزار است.

پس از کليک روى لينک مذکور، پنجره مستطيلى کوچکى باز مى‌شود که روى آن دکمه‌هاى عملياتى ضبط و تنظيمات مربوط به آن وجود دارد.

در اين قسمت، امکان مشخص کردن محدوده فيلم‌بردارى علاوه بر تنظيمات ورودى‌هاى صوتى و تصويرى نرم‌افزار وجود دارد. اين توضيح لازم است که اين نرم‌افزار در حالت پيش‌فرض به‌طور تمام‌صفحه (Full Screen) فيلم‌بردارى مى‌کند، اما اگر قصد داريد تنها محدوده خاصى ضبط شود، بايد روى دکمه Custom کليک کنيد. از سوى ديگر، در منوى Effects و با کليک روى عبارت Use mouse click sounds با هر بار کليک کردن حين فيلم‌بردارى صدايى پخش مى‌شود. اکنون براى آغاز ضبط تنها کافيست روى دکمه قرمز رنگ Rec کليک کنيد تا پس از سه ثانيه، فيلم‌بردارى صفحه‌نمايش آغاز شود.

براى توقف فيلم‌بردارى نيز بايد دکمه F10 را بزنيد. پس از فشردن اين دکمه، به‌طور خودکار فيلم ضبط‌شده در قسمت پيش‌نمايش (Preview) پخش خواهد شد (تصوير 3).

اکنون اگر مى‌خواهيد ويدئوى ضبط‌شده را ويرايش کنيد، روى دکمه Save and Edit کليک کنيد. اما اگر قصد داريد اين ويدئو را به‌طور مستقيم در اينترنت منتشر کنيد، دکمه Produce را بزنيد.

در اينجا به دليل آشنايى بيشتر با نحوه ويرايش در اين نرم‌افزار پيشنهاد مى‌کنم، روى دکمه Save and Edit کليک و فايل را به فرمت .camrec ذخيره کنيد. پس از کليک روى دکمه Save پنجره‌اى باز مى‌شود که در آن امکان تغيير ابعاد فيلم وجود دارد.

پس از انتخاب ابعاد موردنظر، روى دکمه OK کليک کنيد تا ويدئو در قسمت ويرايشگر Camtasia Studio باز شود. همان‌طور که در تصوير زیر مشاهده مى‌کنيد، بخش ويرايشگر اين نرم‌افزار از سه بخش اصلى پيش‌نمايش (Preview)، خط زمان (Timeline) و مکانى براى نگه‌دارى فايل‌ها يا اعمال برخى تنطيمات مانند بزرگنمايى و حرکت در تصوير (Zoom-n-Pan)، تنظيمات صدا و افکت‌هاى مختلف تشکيل شده است.

البته بايد گفت، مهم‌ترين قسمت اين ويرايشگر خط زمان است. به اين دليل که در اين قسمت مى‌توان مشخص کرد، در هر ثانيه از تصوير چه چيزى نمايش داده شود. به‌عنوان مثال، اگر مى‌خواهيد در زمانى معين فلشى نمايش داده شود، با انتخاب يک فلش از قسمت Callouts زير کانال يا Track ويدئو، کانال ديگرى به نام Callout به وجود مى‌آيد که از طريق آن مى‌توان زمان ظاهر و محو شدن فلش را تغيير داد. اين مسئله به‌طور مشابه براى قابليت Zoom-n-Pan نيز صادق است.

براى فهم بيشتر، توجه شما را به تصوير زیر جلب مى‌کنيم. همان‌طور که در تصوير مشخص است، از همان آغاز ويدئو علاوه بر ظاهر شدن يک فلش به مدت کمتر از ده ثانيه، به تدريج شاهد بزرگنمايى در تصوير خواهيم بود که حدود پنج ثانيه به طول خواهد انجاميد.


پس از ويرايش فيلم، زمانى که براى ذخيره نهايى فيلم آمادگى داريد، روى دکمه Produce and share کليک کنيد. در اين قسمت پنجره‌اى نمايش داده مى‌شود که در آن با توجه به مصارف و اهداف مختلف مى‌توان ابعاد و فرمت ويدئوى نهايى را مشخص کرد.


پس از انتخاب فرمت موردنظر، روى دکمه Next کليک کنيد تا در مرحله بعد نام و محل خروجى فايل را مشخص کنيد.

در انتها نيز روى دکمه Finish کليک کنيد.

نظرات خوانندگان

987789987 حسینی
۲۲ فروردین ۱۳۹۴ ۱۷:۱۴:۵۱
عالی بود
Hooman Harandi
۱۰ دی ۱۳۹۴ ۲۰:۵۲:۲۶
ضمن عرض سلام و خسته نباشید به زحمتکشان شرکت گردو بابت این نرم افزار کاربردی رایگان و آموزش خوبتون. من در موقع نصب به مشکلی برخورد کردم و اون اینه که این نرم افزار در دو قسمت برای دانلود ارائه شده ولی در موقع نصب وقتی قسمت اول رو نصب میکنیم هیچ درخواستی از ما برای ارائه قسمت دوم نمیکنه و وقتی هم میخواهیم قسمت دوم رو نصب کنیم وارد پنجره Application Maintenance میشه که فقط سه گزینه Modify, Repair و Remove رو داره و نمیشه قسمت دوم رو نصب کرد. خواستم بدونم چطوری باید قسمت دوم رو نصب کنم؟ پیشاپیش از راهنمایی دوستان تشکر میکنم.