کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردومقالات

افزایش سرعت ویندوز با RAMDisk

اگر رم نصب شده روی سیستمتان بیش از حد نیازتان است، میتوانید درایوی مجازی روی سیستمتان بسازید که به طور کامل روی قسمت اضافی رم اجرا شود. این درایو مجازی با نام RAMDisk شناخته میشود. مطمئن باشید افزایش کارایی حاصل از این اقدام، شما را شگفت زده خواهد کرد و سرعتی ده ها برابر بیشتر از SSD Drive خواهید داشت. همچنین در نظر داشته باشید از حافظه استفاده شده برای RAMDisk دیگر نمی توان برای وظایف عمومی رم استفاده نمود.

RAMDisk تکنولوژی نو و جدیدی نیست اما متاسفانه در ویندوز به عنوان یک ویژگی داخلی قابل استفاده نیست و برای ساختن RAM Disk، باید برنامه ای جدید نصب کنید تا بتواند مقدار رم بی استفاده شما را بهره برداری کند.

در این بخش، نرم افزار Dataram’s RAMDisk که یکی از کاربرپسندترین نرم افزارها در این زمینه است، معرفی خواهد شد.


Dataram’s RAMDisk

این نرم افزار با ویندوز بسیار عالی کار میکند. نسخه رایگان این نرم افزار، تنها قادر است تا 4 گیگابایت ازفضای رم را بهره برداری کند. کرکی برای این برنامه وجود ندارد اما همین نسخه رایگان به خوبی تا 4 گیگ را پشتیبانی می‌کند.

در منوی تنظیمات اصلی(تصویر زیر)، نوع RAMDisk و همچنین سایز آن را مشخص فرمایید. برای نوع دیسک، Unformatted پیشنهاد میشود.

حالا به تب Load and Save بروید. اگر میخواهید هنگام خاموش کردن کامپیوترتان، اطلاعات RamDisk در هارددیسکتان ذخیره شود، گزینه Save Disk Image on Shutdown را علامت برنید و مکانی هم برای ذخیره فایل Image مشخص کنید. همچنین گزینه Load Disk Image at Startup را هم علامت بزنید تا هروقت ویندوز بالا آمد، درایو RamDisk دوباره راه اندازی شود. حالا میتوانید روی Start RAMDisk کلیک کنید تا درایو مورد نظر ساخته شود. به صورت پیش فرض، هروقت روی Stop RAMDisk کلیک کنید، درایو و تمام اطلاعات موجود در آن حذف خواهد شد.

دلیل اصلی و مهم استفاده از RAMDisk، افزایش سرعت و کارایی می باشد. سرعت رم از بقیه ذخیره سازها بیشتر است، حتی از SSD. حداقل نرخ انتقال داده در رم DDR3، 6400MB/s می باشد ولی در SATA3، حداکثر 1969MB/s است. البته این نرخ در DDR3 تا 17000MB/s هم قابل افزایش است.

برای نشان دادن سرعت RAMDisk، یک بنچمارک از مقایسه یک SSD drive (سمت چپ) و یک RAMDisk (سمت راست) را بررسی می کنیم. قضاوت با خودتان!

همچنین مقایسه یک هارددیسک 7200-rpmی (سمت چپ) و یک RAMDisk ساخته شده با Dataram's RAMDisk (سمت راست)، وضعیت را مشخص‌تر خواهد کرد.

ساختن RAMDisk بسیار آسان است ولی استفاده درست از آن نیاز به مهارت دارد. یکی از راههای استفاده آن، ذخیره فایلهای موقت مثل browsing cache برای بالا بردن سرعت مرورگر وب است و یا اگر با یک فایل حجیم سر و کار دارید و فکر میکنید که سرعت خواندن و نوشتن کم است، می توانید فایل مذکور را به RAMDisk منتقل کنید و سرعت دسترسی و کارایی آن را بیشتر نمایید.

منبع  با کمک از PCWorld

نظرات خوانندگان