کاربر گرامی وارد شوید یا به ما بپیوندید !

خانه گردومقالات

صندوقچه اسرارآمیز: ترفندهای طلایی Gmail

با آن‌که بسیاری، تجربه داشتن ای‌میل را با یاهو تجربه کرده‌اند، اما ارائه این سرویس توسط غول اینترنتی دنیا یعنی گوگل، بسیاری را به داشتن پست‌الکترونیکی در آن ترغیب کرد. جی‌میل به واسطه امکانات پیشرفته و کاربری آسان، هم‌اینک یکی از محبوب‌ترین سرویس‌های ایمیل در دنیا به شمار می‌آید که کاربران زیادی نیز در کشور ما دارد. به این دلیل که گوگل این سرویس را مدیریت می‌کند، ترفندها و امکانات زیادی روی جی‌میل قابل استفاده است و کارهای زیادی می‌توان با آن انجام داد. در ادامه ده ترفند مهم و معروف جی‌میل را مرور می‌کنیم.

1. قبل از دیدن ایمیل جواب دهید!

قابلیت جالبی در جی‌میل وجود دارد که سبب می‌شود، کاربر بتواند قبل از آن‌که پست‌الکترونیکی خود را بخواند، به آن پاسخ دهد. البته از این قابلیت زمانی می‌توانید استفاده کنید که از یک فرد چندین ای‌میل برای شما ارسال شده ‌باشد، در این صورت متنی را که پیش از این آماده کرده‌اید، می‌توانید به صورت خودکار برای آن فرد پرتلاش! بفرستید. برای فعال کردن این توانایی، روی Setting در قسمت بالای صفحه کلیک کنید. در زبانه نخست، یعنی General، گزینه Vacation responder را فعال کرده، متن و موضوع موردنظر را در کادر مربوطه تایپ کنید. در آخر نیز روی دکمه Save Changes کلیک کنید.

2. جی‌میل را همه‌کاره کنید!

بسیاری از افراد، به این دلیل که ای‌میل کاری و شخصی آن‌ها با یکدیگر متفاوت است، دارای چندین ای‌میل بوده و گاهی مجبور هستند صفحات مجزایی را برای هر پست‌الکترونیکی باز کرده، به صورت مجزا به فرستادن ای‌میل اقدام کنند. جی‌میل قابلیتی را در اختیار کاربر قرار داده که به کمک آن می‌توان تنها با استفاده از جی‌میل خود، به ارسال پست‌الکترونیکی از سایر آدرس‌ها اقدام کرد. برای انجام این‌کار سودمند، روی Setting کلیک کرده و زبانه Accounts and Import را انتخاب کنید. در گزینه دوم یعنی Send mail as، روی دکمه Send mail from another address کلیک کرده، در صفحه جدید بازشده، آدرس ای‌میلی را که می‌خواهید از طریق جی‌میل، با آن پست‌الکترونیکی ارسال کنید، وارد کنید. جی‌میل در این حالت برای درستی مراحل، یک ای‌میل به آن آدرس ارسال و سپس کد درون محتوای ای‌میل را درخواست می‌کند که پس از وارد کردن کد، شما قادر خواهید بود از طریق جی‌میل خود به ارسال ایمیل از طریق آدرس‌های دیگر اقدام کنید.

3. ایمیل ارسالی خود را بازپس بگیرید!

ممکن است بارها اتفاق افتاده باشد که ای‌میلی را به اشتباه برای فرد دیگری فرستاده باشید. به خصوص وقتی که این ای‌میل حاوی متنی شخصی باشد، چهره شما دیدنی خواهد بود! جی‌میل به همین دلیل، قابلیتی را تعریف کرده که به واسطه آن می‌توان تا لحظاتی پس از ارسال ایمیل آن را بازپس گرفت. برای فعال کردن این ویژگی مفید، گزینه Settings را انتخاب کرده و در زبانه Labs حالت Undo Send را فعال کنید. در آخر نیز روی دکمه Save changes ، پایین صفحه کلیک کنید. البته شما پس از ارسال ایمیل تنها سی ثانیه فرصت دارید تا تصمیم خود را برای بازپس گرفتن ایمیل عملی سازید، در غیر این‌صورت کاری از دست شما برنخواهد آمد.

4. خیانتکاران را شناسایی کنید!

ممکن است بارها برای شما این سؤال پیش آمده‌باشد که چگونه Spamerها شما را شناسایی کرده و برای شما Spam می‌فرستند. یکی از روش‌های اصلی شناسایی ای‌میل شما زمانی است که در سایت‌ها ثبت‌نام می‌کنید و این سایت‌ها ای‌میل شما را در اختیار اسپمرها قرار می‌دهند. جی‌میل روش جالبی را برای شناسایی این خیانتکاران در اختیار شما قرار داده تا بتوانید آن‌ها را شناسایی کنید. برای این‌کار، هنگام ثبت‌نام به جای آن‌که اسم ای‌میل خود را وارد کنید، ترکیبی از این اسم و نام سایتی را که قصد ثبت نام در آن دارید، بنویسید. به‌عنوان مثال، شما از آدرس gerdoo@gmail.com می‌خواهید در سایت Sample.com عضو شوید. برای این‌کار در قسمت عضویت بنویسید: gerdoo+sample@gmail.com، با این‌کار سایت Sample مورد شناسایی جی‌میل قرار گرفته و ای‌میل‌های ارسالی آن اسپم شناخته می‌شوند. شما هم می‌توانید با مراجعه به قسمت اسپم‌های ای‌میل خود این سایت خیانتکار را شناسایی کنید!

5. امضای خود را ماندگار کنید

بسیاری علاقه دارند، هنگام ارسال یک ای‌میل، متن ثابتی زیر میل‌های ارسالی آن‌ها وجود داشته‌باشد. این متن که در اصطلاح امضای الکترونیکی نیز گفته می‌شود، به‌طور معمول شامل متن کوتاهی حاوی مشخصات فرد ارسال‌کننده نامه است. به منظور ایجاد چنین امضایی، روی گزینه Setting کلیک کرده، در زبانه نخست به بخش Signature بروید. کادر بزرگ روبه‌روی این بخش، محل قرار گرفتن امضای شما است که می‌تواند حاوی متن، عکس یا لینک یک سایت باشد. این امضاء همیشه در ای‌میل‌های ارسالی شما وجود خواهد داشت.

6. جی‌میل خود را رنگ و وارنگ کنید!

شاید از ظاهر یکنواخت جی‌میل خود خسته شده‌باشید. شاید دلتان بخواهد در پست‌الکترونیکی خود رنگ‌های شادتر با شکل‌های گرافیکی داشته باشید. تمام این‌ها به سادگی امکان‌پذیر است. برای این منظور، روی گزینه Setting کلیک کرده، زبانه Themes را انتخاب کنید. در این قسمت می‌توانید یکی از نمونه‌های پیش‌فرض را به دلخواه انتخاب کرده یا خودتان به طراحی یک تم گرافیکی زیبا اقدام کنید.

7. به جی‌میل مهاجرت کنید!

اگر شما برای پست‌الکترونیکی چندین آدرس مختلف دارید و زمان زیادی را برای چک کردن هر کدام اختصاص می‌دهید، جی‌میل امکانی را در اختیارتان می‌گذارد تا بتوانید تمام آدرس‌ها و مشخصات ای‌میل‌های خود را در یاهو، هات‌میل و... به جی‌میل منتقل کنید. برای این منظور تنها کافیست پس از کلیک روی گزینه Setting و انتخاب زبانه Accounts and Import، بالای صفحه روی دکمه Import mail and contacts کلیک کنید. در صفحه جدید بازشده، آدرس ای‌میل خود را وارد کنید تا پس از تأیید، تمام اطلاعات شما از آن قسمت وارد جی‌میل شما شود.

8. با سرعت نور به جی‌میل خود متصل شوید!

از آنجا ‌که جی‌میل یک برنامه پیشرفته با امکانات فراوان است و کاربران در ایران نیز به‌طور معمول دارای سرعت اینترنت لاک‌پشتی هستند! بسیاری از مواقع در دسترسی به جی‌میل خود دچار مشکل می‌شوند. برای آن‌که بتوانید سرعت اتصال به جی‌میل را افزایش دهید، تنها کافیست از آدرس http://m.gmail.com استفاده کنید. این نسخه از جی‌میل که به وسایلی همچون موبایل اختصاص دارد، دارای ظاهر و امکانات پایه جی‌میل است که همین امر سبب می‌شود، سرعت بارگذاری صفحات تا حد زیادی افزایش پیدا کرده و شما به راحتی به جی‌میل خود دسترسی پیدا کنید.

نظرات خوانندگان

حسن رمضانی
۳ تیر ۱۳۹۳ ۰۰:۱۷:۴۰
سلام ، من یک ایمیل از جی میل دارم میخام اسم ایمیلم رو عوض کنم ، راهی وجود داره این کار رو بکنم . لطفا راهنماییم کنید.
ادمین سایت
۳ تیر ۱۳۹۳ ۰۹:۱۴:۵۰
جناب آفای رمضانی؛ برای تبادل نظر و پرسش و پاسخ به انجمن سایت گردو مراجعه کنید.